more_horiz
PR24 Portal
Section05

konstytucja 3 maja

Stanisław Małachowski. Wzór uczciwego polityka w dobie rozbiorów

Małachowski był wzorem męża stanu w trudnym momencie upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz upadku moralności ówczesnych polityków. – To był człowiek uczciwy i z charakterem, w czasach, kiedy uczciwości i charakteru nie starczało uczestnikom życia politycznego – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA konstytucja 3 maja Rzeczpospolita rozbiory Polski Księstwo Warszawskie

Jak powstawała Świątynia Opatrzności Bożej? [POSŁUCHAJ]

– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny historia Polski konstytucja 3 maja świątynia opatrzności

230. rocznica bitwy pod Zieleńcami i ustanowienia Virtuti Militari. Przyznano pośmiertne odznaczenia

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami, stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia przypada także rocznica ustanowienia najwyższego w Polsce, a zarazem najstarszego na świecie odznaczenia wojskowego - Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski regiony mazowieckie Warszawa Powstanie Warszawskie konstytucja 3 maja