more_horiz
PR24 Portal
Section05

konstytucja

Rzecznik PiS: UE próbuje wydeptać sobie nowe obszary wpływu w państwach członkowskich

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek uważa, że Unia Europejska poprzez TSUE próbuje "wydeptać sobie" nowe obszary wpływu w państwach członkowskich. Bochenek spodziewa się, że Unia będzie chciała wywrzeć presję na Polskę orzeczeniem w sprawie rzekomego naruszenia prawa unijnego przez polski Trybunał Konstytucyjny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej Europejski Trybunał Sprawiedliwości konstytucja prawo

KE pozywa Polskę. Mosiński: nie zmieniamy zdania. Konstytucja jest najwyższym prawem w naszym kraju

- Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie była do przewidzenia. Natomiast my - większość parlamentarna i rząd Prawa i Sprawiedliwości - nie zmieniamy zdania. Uważamy, że konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński POLSKA Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska konstytucja

103 lata temu wprowadzono w Stanach Zjednoczonych prohibicję.

17 stycznia 1920 roku w Stanach Zjednoczonych weszła w życie 18. poprawka do Konstytucji wprowadzająca zakaz wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. Tym samym w historii Stanów Zjednoczonych rozpoczął się trzynastoletni okres prohibicji, który miał ogromny wpływ na przebieg procesów społecznych w tym kraju. Bez wątpienia był też jednym z najmroczniejszych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone konstytucja

Utrata prawa jazdy za prędkość niezgodna z konstytucją? Jest orzeczenie TK

Przepisy pozwalające odbierać prawo jazdy wyłącznie na podstawie nieweryfikowalnej informacji policji jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. To orzeczenie kwestionuje przepisy wprowadzone w marcu 2015 roku, pozwalające odbierać prawo jazdy m.in. za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo jazdy kierowcy konstytucja Trybunał Konstytucyjny sądownictwo bezpieczeństwo na drodze GOSPODARKA

Udział prezydenta Litwy w obchodach Święta Niepodległości. Szrot: to wyraz dobrych relacji naszych krajów

Paweł Szrot w "Trójkowym komentarzu dnia" podkreślił, że w tym roku w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wyjątkowy będzie udział prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy i jego małżonki. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta, "to jest czytelny wyraz bardzo dobrych od kilku lat relacji pomiędzy naszymi krajami, które się wewnętrznie zintegrowały wobec rosyjskiej agresji". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartłomiej Graczak POLSKA polityka Paweł Szrot immunitet konstytucja

TYLKO U NAS PiS chce zlikwidować immunitety. Czy uda się zebrać większość konstytucyjną?

PiS zamierza złożyć do Sejmu projekt zmian w konstytucji dotyczący ograniczenia immunitetów poselskich. - Tutaj będziemy patrzyli na to, jak zachowa się opozycja, bo sami nie mamy 307 głosów - powiedział w Polskim Radiu sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski. Czy znajdzie się w Sejmie większość zdolna do uchwalenia zmian w tym zakresie?
Zobacz więcej na temat:  immunitet Sejm PiS konstytucja POLSKA polityka

"Zaliczyłeś solidną wtopę". Kaleta odpowiada łowcy fake newsów z TVN

"Przypisanie fałszu wypowiedziom Jarosława Kaczyńskiego w tym obszarze to kompromitacja z waszej strony" - napisał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w odpowiedzi na wpis Jana Kunerta z serwisu fact-checkingowego konkret24, który stwierdził, że prezes PiS myli się w sprawie ilości płci opisywanych w konstytucji. "Zaliczyłeś solidną wtopę" - dodał Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta społeczeństwo prawo konstytucja LGBT

Sprawa usunięcia krzyży w przedszkolu w Szczecinie. Decyzja dyrektor niezgodna z prawem

Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 75 w Szczecinie zdjęła krzyże ze ścian wszystkich sal przedszkola. W sprawie interweniowali rodzice i radni miasta. Wolność zawieszania krzyży w szkołach oraz innych budynkach publicznych potwierdza Konstytucja RP, Europejska Konwencja Praw Człowieka i inne akty prawa powszechnie obowiązującego. Stanowisko takie podzielają m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Najwyższy.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara katolicyzm Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo aktualności katolickie POLSKA społeczeństwo prawo konstytucja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu