more_horiz
PR24 Portal
Section05

konsument

Czego uczy nas ten kryzys?

- Powszechna dostępność do energii sprawiła, że zapomnieliśmy, iż nasz świat znalazł się w wygodnych pieleszach konsumpcjonizmu. To poczucie bezpieczeństwa okazało się złudne, głównie za sprawą agresji Rosji na Ukrainę. Skumulowały się też kryzysy klimatyczny i pandemiczny, te wszystkie wydarzenia rzutują na rynek energii, który podupada - mówił w Dwójce Jakub Wiech, dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kryzys Dwójka Michał Szułdrzyński energetyka konsument

OLX z zarzutami Prezesa UOKiK. Użytkownicy sygnalizowali stosowanie nieuczciwych praktyk

Wprowadzające konsumentów w błąd sortowanie ofert w serwisie oraz iluzoryczna ochrona kupujących w ramach "Pakietu ochronnego" - to tylko niektóre praktyki zakwestionowane przez Prezesa UOKiK, który postawił zarzuty popularnej platformie sprzedażowej OLX.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. obrotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-commerce handel online handel internetowy UOKiK konsument ceny

Uwaga na naciągaczy! Jak się przed nimi uchronić?

Naciągacze mogą proponować rozmaite oferty internetowe, np. darmową naukę języków obcych, aplikacje z dietami, subskrypcje treningów. Gdy klient orientuje się, że oferta nie spełnia jego wymogów i chce zrezygnować, czyli odstąpić od umowy, może się okazać, że firma mu to uniemożliwia. Co na to prawo konsumenckie? 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa firmy prawo konsument prawa konsumenta UOKiK Małgorzata Cieloch

Czy Polacy preferują zakupy przez internet, zamiast sklepów stacjonarnych? Znamy wyniki badania na ten temat

Po pandemii Polacy wrócili do sklepów stacjonarnych. W marcu 2021 r. 43 proc. badanych deklarowało, że odwiedza je rzadziej, a maju 2022 roku ten odsetek spadł do 20 proc. - wynika z analizy EY. Zakupy stacjonarne nadal cieszą się większą popularnością niż internetowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sklep internetowy handel konsument sklep e-commerce finanse cyberbezpieczeństwo

Hamowanie inflacji wcale nie oznacza, że ceny spadają. Eksperci: nie wszyscy to rozumieją

Gdy inflacja się zatrzymuje, to nie znaczy, że ceny spadają. Możemy mieć na stałe paliwo po 8 zł, cukier po 7 zł, a inflacja będzie zerowa. Trzeba to zrozumieć. Czy będzie nas stać na zakupy tych produktów to już zupełnie inna sprawa - mówił w audycji Rządy Pieniądza Adam Ruciński, prezes firmy BTFG. Zdaniem Agnieszki Durlik z Krajowej Izby gospodarczej niezbędne są motywatory, które pozwolą nam inflacji uciekać. Mogą nim być np. alternatywne źródła energii i jest to dobry moment na takie inwestycje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy inflacja konsument wynagrodzenia ekonomia

"Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów". UOKiK ostrzega przed jednym z organizatorów rejsów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce InCruises International LLC, zarejestrowanej w Portoryko, zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Firma organizuje rejsy statkiem, ale mogą z nich korzystać tylko ci, którzy wcześniej wykupią członkostwo (subskrypcję) w klubie.
Zobacz więcej na temat:  UOKiK GOSPODARKA POLSKA turystyka konsument społeczeństwo

Ponad 1,2 mln zł kary dla spółki New Life. UOKiK: umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów nałożył na spółkę New Life ponad 1,2 mln zł kary za umyślne wprowadzanie konsumentów w błąd, by przychodzili na pokazy handlowe i kupowali oferowane tam po wysokich cenach produkty. Ponadto prezes tej firmy ma zapłacić 225 tys. zł m.in. za utrudnianie kontroli - poinformował urząd w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK konsument oszustwa konkurencja