more_horiz
PR24 Portal
Section05

kontakty

Networking, czyli jak zbudować trwałą sieć kontaktów i znajomości na całe życie

Każdy wie, że dobrze jest znać kogoś, kto jest lekarzem, urzędnikiem, mechanikiem, prawnikiem, czy kto po prostu ma dobrą wiertarkę, drabinę, albo zna sprawdzony przepis na pierniki – w razie potrzeby zawsze można do kogoś takiego się zwrócić o pomoc. Takie budowanie kontaktów i znajomości specjaliści nazywają networkingiem. Co robić, a czego nie robić, by zdrowo pojmowany networking nie przerodził się w instrumentalne traktowanie ludzi?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo kontakty ludzie pomoc praca Piotr Firan Trójka

Książka agenta FBI o uporządkowaniu relacji. "Wiedzą o czym mówią, bo zajmują się tym na co dzień"

– Wiedzą o czym mówią, bo zajmują się relacjami na co dzień. To jak one będą się im układały zależy przyszłość ich pracy. Ta praca owocuje bardzo często zmianami w ich życiu, ale i w życiu ich najbliższego otoczenia - powiedziała tłumaczka książki, Małgorzata Maruszkin.
Zobacz więcej na temat:  psychologia kontakty FBI rodzina przyjaźń szczęście KULTURA literatura Polskie Radio 24

Zdrowie w pandemii. Dr Żukowski: obecna sytuacja może spowodować, że młodzi zmienią się na stałe

- Teoretycznie młodzi lepiej poruszają się w świecie wirtualnym, jednak z drugiej strony brak kontaktu z rówieśnikami czy edukacja domowa spowodowały, że znaleźli się w stanie szczególnego stresu. Sytuacja ta może się przyczynić do tego, że to właśnie młodzi ludzie trwale się zmienią. Bardziej niż inne pokolenia - ocenił stan psychiczny młodych Polaków w czasie pandemii dr Tomasz Żukowski, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  psychologia pandemia koronawirus COVID-19 młodzież zdrowie kontakty POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Otwarcie galerii i muzeów. Psycholog: chodzi przede wszystkim o wyjście z domu i kontakt z innymi

- Nie tyle mamy potrzebę pójścia do tych miejsc, co wyjścia z domu i kontaktu z innymi ludźmi. To jest coś, co wypchnie nas do wyjścia do galerii sztuki i muzeów. Sama w ubiegłym tygodniu słyszałam, że ktoś spotyka się z klientem w Muzeum Narodowym. Myślę więc, że chodzi o nasze potrzeby społeczne, które od roku są w zawieszeniu - powiedziała o otwarciu muzeów i galerii sztuki psycholog, Dorota Minta.
Zobacz więcej na temat:  pandemia muzeum galerie COVID-19 koronawirus psychologia kontakty POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Długotrwałe skutki pandemii. Psycholog: dystans może na stałe wejść do naszych zwyczajów

- Jesteśmy stadni, ale w różnych kulturach bywa z tym różnie. Być może nastąpi przemiana i wejdzie do naszych zwyczajów ten większy dystans, choć szczerze nie chciałbym tego - powiedział o kontaktach w trakcie pandemii psycholog Jacek Giętka. 
Zobacz więcej na temat:  kontakty pandemia koronawirus przywitanie sieć świat wirtualny psychologia COVID-19 POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA

Ekspert od komunikacji: spotkań bezpośrednich nie da się niczym zastąpić

W dobie pandemii i najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś "twarzą w twarz". A coraz więcej osób przyznaje, że brakuje im takich rozmów. - I nie ma się czemu dziwić, bo wszystkie badania wskazują, że kontaktów bezpośrednich nie da się zastąpić - wyjaśnia prof. Aneta Załazińska z UJ. 17 grudnia to dzień rozmów "twarzą w twarz".
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rozmowa kontakty mowa Agnieszka Kunikowska

Przemijające przedmioty. Które odeszły do lamusa, a które ciągle są modne?

Zegarek ze wskazówkami, stacjonarny telefon czy płyta CD? Większość z tych rzeczy odchodzi w zapomnienie ze względu na to, że są one nieustannie zastępowane coraz to nowocześniejszymi urządzeniami. Czy istnieją rzeczy, które mimo upływu czasu dalej funkcjonują w społeczeństwie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo smartfony urządzenia mobilne kontakty internet Roman Czejarek Sława Bieńczycka