more_horiz
PR24 Portal
Section05
kopalnia Turów

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Beata Płomecka Europa fundusze unijne

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Beata Płomecka Europa fundusze unijne

Premier o karach za Turów: przygotowujemy procedurę odwoławczą

- Jestem już po rozmowie z naszym ambasadorem w Brukseli, ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej. Przygotowujemy procedurę odwoławczą, żeby nic nie zapłacić - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o kary ws. Turowa w kontekście decyzji KE o potrąceniu należności z funduszy unijnych dla Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów kopalnia Turów polityka GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki Komisja Europejska kary

KE chce potrąceń z funduszy unijnych dla Polski. Europoseł PiS: zachowuje się jak paser

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której główna sprawa uległa umorzeniu. Teraz otwiera się bardzo szeroka przestrzeń różnych możliwości. Kwestia ta ma charakter absolutnie bezprecedensowy. Jeszcze nigdy do tej pory w historii kierowania Unii Europejskiej TSUE nie nałożył kar finansowych na jakiekolwiek państwo z tytułu niewykonania zabezpieczenia tymczasowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski (eurodeputowany PiS).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Komisja Europejska kopalnia Turów energetyka Unia Europejska Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE Polska w Unii Europejskiej Karol Karski

Co z karami za Turów? Minister Anna Moskwa liczy na elastyczność TSUE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ma nadzieję, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejdzie elastycznie do kwestii kar ws. kopalni Turów. W zeszłym roku Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za niezastosowanie się do postanowienia o zaprzestaniu wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów GOSPODARKA POLSKA Czechy Anna Moskwa

"Bolesna ale słuszna". Halicki o karze za działalność kopalni Turów

- Dziś ta kara jest wyjątkowo duża, prawie pół miliarda złotych zapłacimy za tę nonszalancję - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł KO Andrzej Halicki pytany o kary za działalność kopalni Turów. - Jest to kara bolesna. Mam nadzieję, że nie ucierpią beneficjenci - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Halicki Parlament Europejski Europarlament górnictwo kopalnia Turów Eliza Olczyk infografika

"Totalny Bantustan prawny". Marek Król o działaniu Trybunału Sprawiedliwości UE

- To jest totalne bezprawie, co orzeka TSUE - nie ma żadnego poparcia w traktatach unijnych, jest to prawo wymyślone ad hoc - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. - Jak wiemy, TSUE nie tylko egzekwuje owo prawo, ale też wymyśla i tworzy nowe formy. To rzecz niebywała w świecie, że jest i źródłem prawa, i egzekutorem tego prawa, to jest po prostu totalny bantustan prawny - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Król kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy polityka prawo

"Kompromis jest sukcesem". Michał Woś tłumaczy porozumienie ws. kopalni Turów

- Na poziomie merytorycznym Polska w tym sporze miała i ma  cały czas rację. Etap, na którym się znaleźliśmy i kompromis, który został zawarty, jest sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś z Solidarnej Polski, pytany o sprawę orzeczenia ws. kopalni Turów. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Hanna Gil-Piątek z Polski 2050, Artur Dziambor z Konfederacji i Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Rafał Bochenek Artur Dziambor infografika górnictwo kopalnia Turów Turów Czechy

Koniec sporu ws. Turowa. Jabłoński: polski rząd pokazał, że nie ulega szantażom

- Trudno stwierdzić, czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem czy spektakularną porażką. Jednak to wydarzenie będzie kładło się cieniem na relacjach polsko-czeskich w przyszłości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Rydliński, wykładowca UKSW. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL, oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski, wykładowca UŁ. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów Czechy energetyka kopalnia Turów polityka Jerzy Jachowicz

"Sukces obydwu stron". Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa

- Dobrze, że umowa została wynegocjowana. Mamy spokój ws. funkcjonowania dużego obiektu energetycznego, kilka tysięcy ludzi nie musi się martwić o swoje miejsca pracy, o ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Natomiast Czesi zyskali interesujące rozwiązania - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Teresa Wójcik. Unijny Trybunał Sprawiedliwości poinformował, że otrzymał wnioski Polski i Czech o zawarciu porozumienia w sprawie kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turów kopalnia Turów Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE

Finał sporu ws. Turowa. Polska przekazała środki finansowe, Czechy wycofały skargę z TSUE

Republika Czeska wycofała skargę w sprawie kopalni Turów złożoną przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazał rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka. Wcześniej minister środowiska Czech Anna Hubáčková potwierdziła, że Praga otrzymała od Polski 45 mln euro w ramach porozumienia ws. kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Turów kopalnia Turów Praga Trybunał Sprawiedliwości UE

"To jawna nieproporcjonalność". Waldemar Gontarski o karach TSUE ws. Turowa

- Polska miałaby zapłacić do budżetu Unii ponad 68 milionów euro za to, że ma spór z Czechami o kopalnię Turów, podczas gdy wartość skargi czeskiej to 45 milionów euro - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, adwokat, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy górnictwo Trybunał Sprawiedliwości UE ministerstwo klimatu kopalnia Turów Turów Polskie Radio 24 polityka

Porozumienie ws. Turowa. Anna Moskwa: złożymy wniosek o wycofanie nałożonych wcześniej kar

- W momencie wycofania skargi z TSUE sprawa jest zamknięta - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, mówiąc o porozumieniu w sprawie Turowa. - Zgodnie z umową strona czeska zaraz po otrzymaniu od nas przelewu jest zobowiązana do wycofania skargi z TSUE. Czesi pokazywali nam wczoraj przygotowany wniosek w tej sprawie – dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Turów Czechy Anna Moskwa kopalnia Turów Katarzyna Gójska

"Porozumienie z Czechami ma słodko-gorzki smak". Żółciak o ugodzie ws. Turowa

- Ta gorzka odsłona sprowadza się do tego, że na rządzie Mateusza Morawieckiego ciąży taki trochę grzech zaniechania - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gościem audycji był także Cezary Krysztopa ("Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy polityka Praga Polskie Radio 24 energetyka Wojciech Jakóbik Trybunał Sprawiedliwości UE kopalnia Turów Turów
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem