more_horiz
PR24 Portal
Section05

kopalnia Turów

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych. PGE uruchamia punkty sprzedaży

Spółka PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki ustawie przyjętej przez Sejm, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalni w Bełchatowie i Turowie może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze. Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGE kopalnia Turów węgiel Bełchatów sprzedaż

Hołownia znów mówi o likwidacji kopalni Turów. "Trzeba zamknąć, tylko kiedy?"

Gdy w zeszłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, Szymon Hołownia był jednym z pierwszych polityków, którzy wezwali rząd do wykonania postanowienia TSUE. Lider Polski 2050 teraz powtarza swoje stanowisko.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Szymon Hołownia POLSKA polityka węgiel

"KE nie dysponuje ani jedną opinią, która uzasadniałaby potrącanie kar za Turów". Zaskakujące pismo z Brukseli

"Komisja Europejska nie dysponuje żadnym dokumentem, opinią prawną, które uzasadniałyby potrącanie kar finansowych za Turów" - przekazał dziennikarz TVP Info Bartłomiej Graczak, który opublikował także odpowiedź służb prawnych KE na zapytanie w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Europa fundusze unijne Trybunał Sprawiedliwości UE Turów

Kary TSUE nałożone na Polskę. Müller: powód ich naliczania jest już nieaktualny

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że wykonaliśmy postanowienie TSUE, jeśli chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. W związku z tym jak podkreślił Polska wnioskuje o to, by kary na nasz kraj przestały być naliczane, ponieważ powód ich naliczania stał się nieaktualny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Piotr Müller Komisja Europejska kopalnia Turów

Artur Soboń: program wygaszania kopalń do roku 2049 wymaga zmian. Potrzebne jest większe wydobycie węgla

Program produkcji węgla rozpisany do 2049 r. dla każdej kopalni wymaga pewnie korekty, by w krótszym czy średniookresowym horyzoncie można było zaplanować inwestycje pozwalające na zwiększenie wydobycia - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel Fit for 55 kopalnia Turów Polska Grupa Górnicza zielona energia Komisja Europejska Ministerstwo Finansów

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Beata Płomecka Europa fundusze unijne

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Beata Płomecka Europa fundusze unijne

Premier o karach za Turów: przygotowujemy procedurę odwoławczą

- Jestem już po rozmowie z naszym ambasadorem w Brukseli, ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej. Przygotowujemy procedurę odwoławczą, żeby nic nie zapłacić - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o kary ws. Turowa w kontekście decyzji KE o potrąceniu należności z funduszy unijnych dla Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów kopalnia Turów polityka GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki Komisja Europejska kary

KE chce potrąceń z funduszy unijnych dla Polski. Europoseł PiS: zachowuje się jak paser

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której główna sprawa uległa umorzeniu. Teraz otwiera się bardzo szeroka przestrzeń różnych możliwości. Kwestia ta ma charakter absolutnie bezprecedensowy. Jeszcze nigdy do tej pory w historii kierowania Unii Europejskiej TSUE nie nałożył kar finansowych na jakiekolwiek państwo z tytułu niewykonania zabezpieczenia tymczasowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski (eurodeputowany PiS).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Komisja Europejska kopalnia Turów energetyka Unia Europejska Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE Polska w Unii Europejskiej Karol Karski

Co z karami za Turów? Minister Anna Moskwa liczy na elastyczność TSUE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ma nadzieję, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejdzie elastycznie do kwestii kar ws. kopalni Turów. W zeszłym roku Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za niezastosowanie się do postanowienia o zaprzestaniu wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów GOSPODARKA POLSKA Czechy Anna Moskwa

"Bolesna ale słuszna". Halicki o karze za działalność kopalni Turów

- Dziś ta kara jest wyjątkowo duża, prawie pół miliarda złotych zapłacimy za tę nonszalancję - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł KO Andrzej Halicki pytany o kary za działalność kopalni Turów. - Jest to kara bolesna. Mam nadzieję, że nie ucierpią beneficjenci - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Halicki Parlament Europejski Europarlament górnictwo kopalnia Turów Eliza Olczyk infografika

"Totalny Bantustan prawny". Marek Król o działaniu Trybunału Sprawiedliwości UE

- To jest totalne bezprawie, co orzeka TSUE - nie ma żadnego poparcia w traktatach unijnych, jest to prawo wymyślone ad hoc - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. - Jak wiemy, TSUE nie tylko egzekwuje owo prawo, ale też wymyśla i tworzy nowe formy. To rzecz niebywała w świecie, że jest i źródłem prawa, i egzekutorem tego prawa, to jest po prostu totalny bantustan prawny - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Król kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy polityka prawo

"Kompromis jest sukcesem". Michał Woś tłumaczy porozumienie ws. kopalni Turów

- Na poziomie merytorycznym Polska w tym sporze miała i ma  cały czas rację. Etap, na którym się znaleźliśmy i kompromis, który został zawarty, jest sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś z Solidarnej Polski, pytany o sprawę orzeczenia ws. kopalni Turów. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Hanna Gil-Piątek z Polski 2050, Artur Dziambor z Konfederacji i Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Rafał Bochenek Artur Dziambor infografika górnictwo kopalnia Turów Turów Czechy

Koniec sporu ws. Turowa. Jabłoński: polski rząd pokazał, że nie ulega szantażom

- Trudno stwierdzić, czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem czy spektakularną porażką. Jednak to wydarzenie będzie kładło się cieniem na relacjach polsko-czeskich w przyszłości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Rydliński, wykładowca UKSW. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL, oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski, wykładowca UŁ. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów Czechy energetyka kopalnia Turów polityka Jerzy Jachowicz

"Sukces obydwu stron". Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa

- Dobrze, że umowa została wynegocjowana. Mamy spokój ws. funkcjonowania dużego obiektu energetycznego, kilka tysięcy ludzi nie musi się martwić o swoje miejsca pracy, o ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Natomiast Czesi zyskali interesujące rozwiązania - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Teresa Wójcik. Unijny Trybunał Sprawiedliwości poinformował, że otrzymał wnioski Polski i Czech o zawarciu porozumienia w sprawie kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turów kopalnia Turów Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE