more_horiz
PR24 Portal
Section05

Korea Północna

Nuklearny szach Korei Północnej. "Coraz bardziej agresywne deklaracje"

 - Nowa eskalacja ze strony władz Korei Północnej stanowi zagrożenie dla międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa - oświadczyło francuskie MSZ w odniesieniu do nowej ustawy, przyjętej przez Pjongjang i mówiącej o gotowości do przeprowadzenia prewencyjnych ataków atomowych. Według północnokoreańskiej agencji KCNA nowe prawo pozwoli reżimowi na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reżim Korea Północna Francja USA Kim Dzong Un

Korea Płn. najpewniej wystrzeliła pociski artyleryjskie. To możliwa reakcja na manewry Korei Płd. i USA

Armia Korei Południowej poinformowała w niedzielę, że Korea Północna najprawdopodobniej dokonała tego dnia próbnych wystrzałów pocisków artyleryjskich w kierunku morza u zachodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Kilka dni wcześniej USA wysłały do Korei Południowej zaawansowane odrzutowce myśliwskie na wspólne szkolenia - zauważyła agencja AP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna USA Korea Południowa Alaska Azja Seul

Koronawirus w Korei Północnej: skok zachorowań. "Kraj może stać się wylęgarnią nowych, groźnych wariantów"

Władze Korei Płn. zgłosiły w piątek ponad 260 tys. przypadków "gorączki", a ich łączna liczba przekroczyła 2 miliony. Kraj nie dysponuje wystarczającą ilością testów na COVID-19. Władze odrzuciły wcześniej szczepionki i lekarstwa oferowane przez inne państwa, ale w tym tygodniu w tajemnicy sprowadziły podstawowe zaopatrzenie medyczne z Chin. Pojawiają się też doniesienia o brakach lekarstw i żywności dla osób objętych kwarantanną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna koronawirus COVID-19 społeczeństwo pandemia Azja Wschodnia szczepienia