more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kościół katolicki

Konflikt o Górski Karabach. Papież Franciszek zaapelował o dialog

Papież zaapelował o porozumienie między Azerbejdżanem i Armenią w sprawie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej, zajętej przez siły azerskie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki chrześcijaństwo górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Watykan Górny Karabach Ormianie

Komuniści wobec Kościoła. Dr Nawrocki: Karol Wojtyła stał się głównym wrogiem systemu

- Kościół był nie tylko Świątynią Pana Boga, ale też świątynią dla Polaków wolnych, którzy chcieli żyć w wolnym państwie, zgodnie ze swoimi wartościami. Stąd też Karol Wojtyła, zostając papieżem, stał się głównym wrogiem systemu komunistycznego, czego sowieckie służby nie kryły - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Nawrocki Kościół katolicki chrześcijaństwo

Kard. Grzegorz Ryś: jesteśmy europocentryczni, a powinniśmy słuchać doświadczeń innych Kościołów

Świeżo mianowany kardynał, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, nawiązując do rozpoczynającej się w środę sesji synodu biskupów powiedział, że "jesteśmy w swoim myśleniu europocentryczni i polskocentryczni, a niewątpliwie nastał czas, kiedy powinniśmy uważnie słuchać doświadczeń innych Kościołów. Bardzo się cieszę na tę możliwość słuchania".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Grzegorz Ryś Watykan wiara ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata". Andrzej Duda: jego dziedzictwo będzie cenione coraz wyżej

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników kongresu "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata" napisał, że "życie i pontyfikat św. Jana Pawła II oddalają się w czasie. Ale ten najwybitniejszy Polak i jeden z największych przywódców Kościoła katolickiego pozostaje obecny w serdecznych wspomnieniach rodaków".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Jan Paweł II Kościół katolicki wiara historia Polski POLSKA społeczeństwo

Kościół katolicki ma nowych kardynałów. Wśród nich jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś

Papież na placu św. Piotra przewodniczył konsystorzowi publicznemu, na którym mianował 21 kardynałów, a tym abpa Grzegorza Rysia. Franciszek w homilii powiedział, że Kolegium Kardynalskie powinno przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek Watykan Grzegorz Ryś ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Michał Kozal - najmłodszy biskup II RP, męczennik Dachau

Na swojej stolicy we Włocławku zasiadał tylko 93 dni. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Niemców i wysłany do obozu koncentracyjnego. Mógł się uratować, podpisując volkslistę i podejmując kolaborację z nazistowskim reżimem. Wybrał drogę męczeństwa. Został zabity 26 stycznia 1943 zastrzykiem z fenolu. Dziś 130. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michał Kozal II wojna światowa Kościół katolicki Włocławek Dachau

PR24 Obrazy i chwile pontyfikatu Jana Pawła II. Wspomnienia Adama Bujaka

- Pamiętam papieskie przemówienie na placu Zwycięstwa w Warszawie. Przy tym ogromnym krzyżu, przy prymasie Polski, cudownym, wielkim człowieku, słyszymy słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. One pozostały bardzo głęboko w duszach i sercach milionów Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Jana Pawła II wspominając swoją służbę u boku papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  papież Jan Paweł II Kościół katolicki chrześcijaństwo

Dominikanin z Fastowa: pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów, które okupowała Rosja

Bez wsparcia Polski nie moglibyśmy pomagać ludziom żyjącym przy froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji – mówi ojciec Michał Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Kościół katolicki Charków

Ostatni dzień wizyty papieża w Marsylii. W planach m.in. spotkanie z Emmanuelem Macronem

Dziś drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Marsylii na południu Francji. Ojciec święty weźmie udział w "Spotkaniach Śródziemnomorskich" - zgromadzeniu przywódców cywilnych i religijnych tego regionu, aby rozmawiać między innymi o problematyce migracji. Wczoraj papież wezwał do ratowania migrantów ginących na morzu.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek dyplomacja Francja Kościół katolicki ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom

- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy - mówi bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży. - O takim Kościele marzymy - pełnym relacji i przestrzeni, w której będziemy po prostu mogli być ze sobą i wzajemnie wzrastać - podkreśla w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki Europa Kościół wiara aktualności katolickie Portugalia Lizbona Światowe Dni Młodzieży Przemysław Goławski POLSKA