more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kościół

"Wspomnienia o ks. Jerzym" - rozmowa z ks. Stanisławem Małkowskim

Przedstawiamy archiwalną rozmowę Adriana Klarenbacha z księdzem Stanisławem Małkowskim - publicystą, społecznikiem, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, a przede wszystkim świadkiem życia i działalności społeczno-religijnej księdza Jerzego Popiełuszki. Rozmowa została przeprowadzona na antenie Polskiego Radia 24 z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin niezłomnego Kapłana.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Stanisław Małkowski Kościół PRL

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Jak być szczęśliwym i mieć pieniądze?

Nadchodzący grudzień to czas świątecznych wydatków, ale i ważnych bilansów i podsumowań. W jaki sposób mądrze podchodzić do pieniędzy, jak je gromadzić i wydawać? Co Jezus mówił o finansach i czy z Biblii możemy wyciągać ekonomiczne podpowiedzi? Zapraszam na dyskusje o poszukiwaniu szczęścia i czy dają je pieniądze, o radości z dzielenia się z innymi, oraz tym, czy da się pogodzić "być" i "mieć". Przed świąteczną gorączką, gorący temat pieniędzy i naszego stosunku do nich.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Przesłanie księdza Jerzego" - reportaż

W tym odcinku wysłuchamy reportażu Barbary Grębeckiej „Przesłanie księdza Jerzego” z 2007 roku. W nagraniu znalazły się fragmenty przemów wygłoszonych podczas pogrzebu ks. Jerzego, wspomnienia ks. Zygmunta Malackiego, zmarłego w 2010 roku proboszcza parafii świętego Stanisława Kostki na Żoliborzu, parafian, którzy uczestniczyli w Mszach świętych odprawianych przez błogosławionego lub znali go osobiście. W reportażu wykorzystano również wspomnienia Marianny Popiełuszko, wypowiedzi Jana Pawła II, a także fragmenty rozważań różańcowych księdza Popiełuszki z 19 października 1984 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół reportaż

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół Jan Paweł II hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

Białoruś: polski ksiądz zatrzymany za "zdradę stanu". Grozi mu nawet 15 lat więzienia

Polski duchowny zatrzymany na Białorusi. Ksiądz Henryk Okołotowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska miał zostać aresztowany w związku ze sprawą "zdrady stanu" - donosi niezależny kanał katolicki w Telegramie Chrześcijańska Wizja, który powołuje się na anonimowe źródła. Za zarzucane mu rzekome przestępstwa grozi mu od 7 do nawet 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Kościół wiara chrześcijaństwo duchowieństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka represje reżim więźniowie polityczni KGB

"Popiełuszko w Bartoszycach" - część II

Zapraszamy do wysłuchania drugiej części archiwalnej audycji Aleksandry Łapkiewicz z 2019 roku „Popiełuszko w Bartoszycach”, opowiadającej o wojskowym epizodzie w biografii ks. Jerzego Popiełuszki.W audycji usłyszą Państwo fragmenty rozważań różańcowych księdza Jerzego Popiełuszki wygłoszonych 19 października 1984 roku w Bydgoszczy oraz fragment modlitwy wiernych odczytywanej przez błogosławionego. Ponadto występują tu między innymi wojskowi koledzy ks. Popiełuszki, którzy wraz z nim odbywali służbę w 54. Batalionie Szkolnictwa Terenowego w Bartoszycach: ks. Wiesław Wasiński i ks. Andrzej Lesiński, autor książki „Służba wojskowa kleryków 1959-1980”.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL

Holland uderza w polski Kościół i zarzuca "konflikt z Watykanem". "Polacy to katolicy, ale nie chrześcijanie"

Agnieszka Holland otrzymała nagrodę specjalną na rzymskim festiwalu filmowym, który zrodził się z inicjatywy św. Jana Pawła II. Podczas spotkania reżyserka oskarżyła rząd PiS i prezydenta Polski o używanie retoryki z czasów nazistowskich oraz oceniła, że Polacy to katolicy, ale nie chrześcijanie. Mówiła też o konflikcie, jaki miałby istnieć pomiędzy polskim Kościołem a Watykanem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Agnieszka Holland Kościół katolicki Kościół katolicyzm