more_horiz
PR24 Portal
Section05

kosmos

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos księżyc astronautyka

PR24 Dr Sławosz Uznański wybrany przez ESA. "Jestem z tego dumny. Liczę, że zostanę przypisany do misji"

- Myślę, że niesamowitym przeżyciem byłoby spojrzenie na kulę ziemską z przestrzeni kosmicznej. Jestem dumny z tego, że zostałem wybrany do Rezerwy Astronautów ESA. Liczę, że zostanę przypisany do misji - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA kosmos POLSA esa badania

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.
Zobacz więcej na temat:  Senat NATO Ukraina Kijów Bukareszt Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie kosmos POLSA

Rekordowy lot statku kosmicznego Orion. Teraz wraca na Ziemię

NASA poinformowała, że statek kosmiczny Orion znalazł się w najdalszym punkcie swojego lotu wokół Księżyca. Statek jest w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej. Jest to testowy lot przed powrotem do załogowej eksploracji Księżyca w ramach projektu Artemis. Jakie czekają go kolejne zadania?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc misja Artemis NASA Witold Lazar Trójka

"To dwa lata intensywnej pracy". Jak można zostać astronautą?

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała kilku szczęśliwców, którzy w przyszłości zostaną astronautami. Kandydatów było prawie 23 tysiące. Jak będą wyglądać ich przygotowania do lotu w kosmos? - To są dwa lata bardzo ciężkiej i intensywnej pracy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Technologii Kosmicznych AGH i Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska kosmos esa Agata Kołodziejczyk Europejska Agencja Kosmiczna

Księżyc w przyszłości – jak możemy go wykorzystać?

Czy Księżyc w przyszłości może być źródłem cennych pierwiastków i minerałów? NASA planuje lądowanie załogowej misji na powierzchni Księżyca na 2025 rok. W ramach misji Artemis III dwoje astronautów pozostanie na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tygodnia. Jednak od wielu lat trwają prace dotyczące metali i pierwiastków znajdujących się na Srebrnym Globie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar księżyc kosmos