more_horiz
PR24 Portal
Section05
kredyt mieszkaniowy

Prof. Waldemar Rogowski z BIK: spada zdolność kredytowa Polaków

Popyt na kredyty hipoteczne spadł w ostatnim czasie do najniższego poziomu od 14 lat, co jest wynikiem zmniejszenia zdolności kredytowych Polaków. Sytuacja pogorszyła się również w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim, powiedział profesor Waldemar Rogowski, główny ekonomista BIK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy NBP bank centralny deweloper kurs walut

Spada nasza zdolność kredytowa. Weryfikujemy oczekiwania wobec standardu mieszkania

Średnia zdolność kredytowa w I kwartale 2022 r. rodziny z dwójką dzieci spadła o 56 proc. rdr. W przypadku singli spadek zdolności kredytowej wyniósł 44 proc. Według autorów raportu Barometr Metrohouse i Credipass po zeszłorocznym boomie na zakup mieszkań nie ma dziś śladu, a osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt, muszą podjąć znaczny wysiłek, by zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy bank zdolność kredytowa zatrudnienie finanse osobiste społeczeństwo

Resort finansów wstrzymał prace nad ustawą o REIT-ach. Powodem niepewność makroekonomiczna w regionie

Prace nad rozwiązaniem wprowadzającym do porządku prawnego instytucje analogiczne do tzw. REIT, czyli funduszy inwestujących w najem nieruchomości, zostały wstrzymane, również ze względu na niepewność otoczenia makroekonomicznego wynikającą z zaistniałych wydarzeń o charakterze globalnym - poinformowało biuro prasowe MF.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy premier

Jakie jest największe zagrożenie dla polskiego systemu finansowego? Oto analiza KSF

Sektor bankowy pozostaje wysoce odporny - wynika z raportu NBP, z którym zapoznał się Komitet Stabilności Finansowej (KSF). W komunikacie po posiedzeniu KSF dodano, że najistotniejszym źródłem zagrożeń dla polskiego systemu finansowego pozostaje ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych oraz słabość niektórych instytucji.
Zobacz więcej na temat:  mieszkania ceny mieszkań ceny GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny

Sektor bankowy czekają liczne wyzwania. EKF: oprócz licznych zagrożeń są też szanse

Sektor finansowy czekają w najbliższym czasie liczne wyzwania wynikające między innymi z wojny na Ukrainie, braku spójności regulacyjnej oraz dwucyfrowej inflacji, uznali uczestnicy debaty "Mapa wyzwań przed sektorem bankowym" która odbyła się na zakończenie Europejskiego Kongresu Finansowego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki bank kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt gotówkowy kredyt konsumencki kredyt odnawialny kredyty dla firm inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE inwestycje zagraniczne

Stopy procentowe. Będą kolejne podwyżki? Oto prognozy analityków

Analitycy uważają, że należy oczekiwać kolejnych decyzji w sprawie zaostrzenia polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Ich zdaniem członkowie Rady będą zwracać uwagę jednak nie tylko na wysoką inflację, ale również na zagrożenie ewentualną recesją w głównych gospodarkach UE. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe stopy rynkowe NBP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt gotówkowy kredyt konsumencki kredyt lokata terminowa depozyt bank centralny bank banki POLSKA społeczeństwo

"Schłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych". W maju zainteresowanie spadło o ponad połowę

W maju o 51,6 proc. rdr spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. O kredyt w ubiegłym miesiącu wnioskowało niecałe 24 tys. osób. W analogicznym okresie rok temu do instytucji finansowych zgłosiło się ponad 48 tys osób. Wzrosła natomiast średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy zdolność kredytowa BIK finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Wakacje kredytowe. Wiceminister finansów: nie stanowią zagrożenia dla sektora bankowego

- W interesie nas wszystkich, państwa i banków, jest utrzymanie spłacalności kredytów na wysokim poziomie, jaki jest obecnie, aby nie doszło do żadnych perturbacji dla kredytobiorców. To byłoby dużo bardziej ryzykowne dla banków niż forma pomocy, którą zaproponowaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Artur Soboń. Wakacje kredytowe, nad którymi pracuje Sejm, mają pomóc osobom dotkniętym przez gwałtowny wzrost stóp procentowych wywołany wysoką inflacją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy Ministerstwo Finansów banki GOSPODARKA polityka

Wystartował program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Jak dostać kredyt gwarantowany?

Rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego" wszedł w życie w maju. Polacy mogą korzystać z kolejnego programu, który pozwoli jeszcze większej liczbie obywateli sięgnąć po marzenia o własnym M. Przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii program ma umożliwić zakup mieszkania lub domu tym, którzy dotychczas wynajmowali mieszkanie, posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności na wkład własny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy premier
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem