more_horiz
PR24 Portal
Section05

kredyt walutowy

"Konsument musi zrozumieć rzeczywiste ryzyko". TSUE wydaje kolejne orzeczenie w sprawie kredytów frankowych

Na podstawie przekazanych przez bank informacji, konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy banki sąd Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo

Upadłość Getin Banku a kredyty we frankach. Ekspert radzi, co powinni zrobić frankowicze

Osoby, które wzięły frankowe kredyty w upadłym Getin Noble Banku, przed zgłoszeniem wierzytelności do masy upadłości za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ), powinny złożyć oświadczenia o potrąceniu wzajemnych roszczeń - wskazał radca prawny Izabela Libera.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank kredyt kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy społeczeństwo POLSKA

Kredyty frankowe. Rzeczkowska: wyroki sądów czy TSUE nie spowodują eksplozji na rynku

Sektor bankowy miał możliwość przygotowania się do kwestii kredytów frankowych, więc obecne wyroki sądów czy TSUE nie spowodują jakiejś eksplozji na rynku - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że dzięki stabilnemu rynkowi bankowemu, działającym procedurom nadzorczym oraz pracy Komitetu Stabilności Finansowej ryzyka pojawiające się w systemie bankowym są na bieżąco monitorowane i dobrze zarządzane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki sąd kredyt we frankach pozew kredyt walutowy

Decyzja TSUE ws. kredytów frankowych. PKO BP: w najbliższych tygodniach nastąpią zmiany w rezerwach banków

- Zmiany poziomu rezerw w bankach, wynikające z czwartkowego wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych, mogą nastąpić w najbliższych tygodniach - powiedział wiceprezes PKO BP Piotr Mazur. Jego zdaniem, zdecydowana większość banków będzie tworzyć dodatkowe rezerwy w ciężar II kwartału br.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKO BP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy prawo POLSKA

Decyzja TSUE ws. kredytów frankowych. Ekspert: to spowoduje wzrost liczby spraw rozpatrywanych przez sądy

- Decyzja TSUE spowoduje, że osoby, które jeszcze nie złożyły pozwu to właśnie to zrobią bez żadnych obaw, a ci kredytobiorcy co już to zrobili mogą spokojnie czekać na ostateczne rozstrzygnięcie przez sąd - powiedział mecenas Marcin Szołajski z Szołajski Legal Group w  audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt walutowy

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa euro strefa walutowa

"Ochrona konsumenta nie jest nieograniczona". SN odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie "frankowej"

Ochrona konsumenta nie ma charakteru nieograniczonego, a sam fakt, że stronie przysługuje status konsumenta, nie oznacza, iż w jej sprawie nie może zapaść niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie - uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych dotyczących kredytu frankowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Sąd Najwyższy kredyt we frankach pozew kredyt walutowy Prokuratura Generalna

Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy rozpatrzy problem rozliczania się kredytobiorcy z bankiem

Powiększony skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zajmie się możliwością stosowania przez bank tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Pytanie niedawno sformułowało troje sędziów SN rozpatrujących jedną ze spraw kredytobiorców z bankiem.
Zobacz więcej na temat:  frank szwajcarski kredyt hipoteczny kredyt walutowy kredyt mieszkaniowy kredyt mieszkanie Sąd Najwyższy GOSPODARKA

Eksperci: Rzecznik Generalny TSUE uznał, że interesy klientów banków są ważniejsze niż samego banku

Klienci banków, którzy decydowali się na kredyty frankowe w większości świadomie decydowali się za zaciąganie ich w obcej walucie po to, żeby mieć większą zdolność kredytową i płacić niższe odsetki. Jednak to na bankach spoczywał obowiązek informowania ich o możliwych konsekwencjach takich decyzji. Teraz rzecznik TSUE wyraźnie przedstawia sposób rozumowania sprowadzający się do tego, że stroną, którą należy chronić bardziej jest  konsument a nie bank. To ważna wskazówka także dla polskich sądów -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE banki prawo kredyt walutowy frank szwajcarski