more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kreml

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ekspert: to ogromne zagrożenie dla reżimu Putina

- To jest ogromne ryzyko dla tego reżimu, bo on wypuścił tego przysłowiowego "dżina z butelki", którego nie będzie w stanie kontrolować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Pszczel, dyplomata, były dyrektor biura informacji NATO w Moskwie (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), komentując ogłoszenie przez Władimira Putina częściowej mobilizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wojna na Ukrainie Władimir Putin Kreml

Prezydent Andrzej Duda podsumował wizytę w Afryce. "Zachód musi widzieć w niej partnera"

Andrzej Duda napisał, że "Zachód musi traktować Afrykę jak partnera", jeśli chce zwalczać kremlowską dezinformację na tym kontynencie. Prezydent w mediach społecznościowych podsumował zakończoną w czwartek trzydniową podróż, podczas której odwiedził Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Afryka Andrzej Duda Unia Europejska Kreml

Putin powiększa rosyjską armię. Dr Budzisz: to przygotowania do długotrwałej wojny

Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego liczba żołnierzy w rosyjskiej armii zwiększy się o 137 tys. - Jedna z interpretacji mówi o tym, że to odpowiedź Rosji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Druga - że to próba podporządkowania Kremlowi batalionów ochotniczych np. z Czeczenii - wskazał w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, analityk Strategy & Future. Dodał także, że zasadniczą intencją Moskwy jest przygotowanie się do długiej wojny na Wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Kreml Europa wojna 2022 Antoni Opaliński

Żaryn pokazuje absurdy rosyjskiej propagandy. "Rosja przekonuje, że Ukraina wkrótce zwróci się przeciwko Zachodowi"

"Rosyjski propagandysta sugeruje, że Ukraina niedługo zwróci się wraz z Rosją przeciwko Europie Zachodniej, wobec czego popieranie jej jest szkodliwe" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, ujawniając kolejną manipulację Kremla.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Rosja wojsko Władimir Putin Kreml Stanisław Żaryn propaganda dezinformacja POLSKA służby i bezpieczeństwo

Ukraiński dziennikarz kontra rosyjska propaganda [POSŁUCHAJ]

Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk przez 13 lat pracował w Moskwie. Po 2014 roku tylko on tam pozostał: jego koleżanki i koledzy z ukraińskich mediów opuścili Federację Rosyjską. Dwa miesiące przed rosyjską inwazją na jego kraj i on wyjechał z Moskwy, ponieważ groziły mu areszt i proces za mówienie prawdy. – Chcieli odebrać nam człowieczeństwo, a odczłowieczyli samych siebie – mówił o Rosjanach bohater reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski reportaż wojna na Ukrainie Rosja Ukraina propaganda dziennikarstwo media publiczne media Korespondenci Zagraniczni Kijów Kreml

"Mamy do czynienia z zabójstwem osoby, która nie była częścią elity politycznej Rosji". Dr Kardaś o córce Dugina

Na antenie Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich skomentował śmiertelny w skutkach wypadek Darii Duginy, do którego - jak podały ukraińskie media - doszło 21 sierpnia. Córka głównego ideologa Kremla, Aleksandra Dugina, zginęła w eksplozji samochodu pod Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szymon Kardaś Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Kreml wypadek

Ukraińskie media: nie żyje córka Aleksandra Dugina, guru ideologów Kremla

Ukraińskie media informują, że córka głównego ideologa współczesnej Rosji, Aleksandra Dugina, zginęła w eksplozji samochodu pod Moskwą. Daria Dugina była zwolenniczką głoszonej przez swego ojca ideologii odbudowy imperium rosyjskiego, była też wpisana na listę sankcyjną Wielkiej Brytanii - zauważa NEXTA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Europa Wschodnia Kreml serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

Kreml liczy na skłócenie Polaków i Ukraińców. Żaryn wskazuje główne linie rosyjskiej narracji

- Kreml dąży do wytworzenia wrogości między Polakami i Ukraińcami, manipulując faktami lub szerząc fałszywe narracje - podkreśla rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rosyjskie media przekonują między innymi, że "Ukraińcy otrzymują w Polsce nienależne im świadczenia" lub - w drugą stronę - że "Polacy wykorzystują Ukraińców".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn propaganda Ukraina Rosja wojna 2022 Kreml uchodźcy