more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kresy

Leopold Buczkowski - pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura II wojna światowa PRL Kresy

PR24 "Kultywujemy naszą historię i dziedzictwo". Wolontariuszka o pielęgnowaniu polskich śladów na Kresach

- W Krzemieńcu mieszkają Polacy, ale o cmentarz nikt nie dba,  my tam przyjeżdżamy co roku, ścinamy drzewa, odkrywamy nagrobki z haszczy. Kultywujemy tę naszą historię i nasze dziedzictwo - mówiła w Polskim Radiu 24 Melania Gregorczyk z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. O poszukiwaniu i odkrywaniu polskich cmentarzy na Keresach mówiła także Zofia Rodak z FDK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Piotr Wąż Ukraina historia Polski społeczeństwo Kresy

PR24 Pamięć o polskich cmentarzach na Kresach. Ks. Kryża: każdy nagrobek to niezwykła opowieść

1 listopada na zapomnianych polskich grobach na Kresach Wschodnich zapłonęły znicze zebrane podczas akcji "Podaruj znicz na Kresy". To znak pamięci o rodakach, którzy w większości już nie mają swoich bliskich, a których życie jest niezwykłą historią i świadectwem wierności Polsce i Kościołowi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wszystkich Świętych wiara Kresy cmentarz społeczeństwo

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Związek Sowiecki historia Polski Kresy aneksja Armia Czerwona

Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców

24 października br. prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Watykanie wręczył prezent papieżowi Fraciszkowi. Było to pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".
Zobacz więcej na temat:  Lwów Kresy II wojna światowa III Rzesza ZSRR Józef Stalin II RP zbrodnie wojenne Bez Przedawnienia reparacje wojenne

Prezydent na szczycie FAO: to Rosja odpowiada za braki i wzrost cen żywności

- Wbrew szerzonej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód - to nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem - mówił prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Żywnościowym (FAO).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Włochy Solidarność Jerzy Popiełuszko Witold Pilecki Parlament Europejski Kresy młodzież

"Repatriacja przez edukację". Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie

30 lat istnienia świętuje Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Szkoła ma charakter polonijny - kształci się w niej młodzież polskiego pochodzenia, której przodkowie zostali wysiedleni na Wschód. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Polonia Polacy za granicą Kresy kancelaria prezydenta Agata Kornhauser-Duda

Wilhelm Orlik-Rückemann - jeden z pierwszych polskich pancerniaków, ostatni dowódca KOP

- To w gruncie rzeczy jeden z największych bohaterów wojny 1939 roku. Bohater, który musiał pozostać w cieniu w PRL, a z różnych powodów – głównie zawiści swoich kolegów – pozostał w cieniu również na emigracji – oceniał generała prof. Paweł Wieczorkiewicz w Polskim Radiu. Niedoceniony wojskowy zmarł 36 lat temu, 18 października 1986.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wilhelm Orlik-Ruckemann wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa 17 września 1939 Kresy

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin Kresy 17 września 1939