more_horiz
PR24 Portal
Section05

Królowa Elżbieta II

Czy Karol III zdoła utrzymać monarchię? Szanse i wyzwania dla nowego króla

Karol III wykonał wielką pracę, by poprawić swój nadszarpnięty wizerunek, ale będzie musiał odnaleźć swój własny głos jako nowy król. Rozpoczyna panowanie przy dużym wsparciu poddanych i objęty duchową opieką nieżyjącej matki – do takich wniosków doszli goście "Klubu Trójki" w dniu pogrzebu królowej Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielka Brytania Karol III Elżbieta II Magdalena Drohomirecka Królowa Elżbieta II król Karol III

"Brytyjczycy znakomicie organizują takie uroczystości". Dr Biskup o pogrzebie Elżbiety II

- Pojawiały się wątpliwości co do siły oddziaływania Wielkiej Brytanii, ale dziś prawie wszystkie telewizje na całym świecie transmitowały uroczystości pogrzebowe. Ich rozmach o czymś świadczy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II pogrzeb Królowa Elżbieta II Europa

"To moment w historii, w którym mamy zbieżne interesy". Dr Krzysztof Winkler o relacjach polsko-brytyjskich

 - Budowanie ścisłych związków na linii Londyn-Warszawa ma przynieść to, że Wielka Brytania będzie miała sojusznika w Europie Środkowej, która po wybuchu wojny na Ukrainie stała się bardzo ważna. Bez Polski, która znajduje się w bezpośrednim zapleczu konfliktu, system pomocy dla Ukrainy mógłby się rozsypać. Utrzymywanie dobrych relacji z Polską jest dla Brytyjczyków konieczne, jeśli chcą kontynuować twardą politykę wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, politolog i znawca spraw brytyjskich z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II Polskie Radio 24 Europa Królowa Elżbieta II

Jaka była królowa Elżbieta II? Ekspert: podporządkowała swoje życie funkcji, którą musiała pełnić

- Elżbieta II bez wątpienia była osobą oddaną swojej funkcji i swojemu państwu. Podporządkowała swoje życie roli, którą musiała pełnić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Wielka Brytania Elżbieta II Karol III Wojciech Lewandowski Europa Królowa Elżbieta II

Pogrzeb Elżbiety II. Działacz polonijny w Wielkiej Brytanii: prezydent Andrzej Duda jest dostrzegany i doceniany

- Wyróżnienie prezydenta Andrzeja Dudy i Polski jest odczuwalne. Pokazuje, jak zacieśnione są więzi pomiędzy Londynem i Warszawą. Jak wojna na Ukrainie spowodowała, że Polska i Wielka Brytania blisko ze sobą współpracują - powiedział w Polskim Radiu 24 działacz polonijny w Wielkiej Brytanii Sławomir Wróbel. Prezydent Andrzej Duda był jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyli spotkania z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Wielka Brytania Elżbieta II pogrzeb Andrzej Duda Liz Truss Królowa Elżbieta II prezydent Europa

Pożegnanie królowej Elżbiety II. "Była symbolem i człowiekiem obowiązku"

Wielka Brytania żegna królową Elżbietę II, która zasiadała na tronie Zjednoczonego Królestwa ponad 70 lat. Przez te siedem dekad świat zmienił się nie do poznania, a ona cały czas trwała. - Zniknął jeden z symboli łączących poprzednią epokę z tą współczesną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Królowa Elżbieta II Wielka Brytania Karol III Michał Strzałkowski Norman Davies Krzysztof Winkler Jan Repa Bartłomiej Toszek Przemysław Biskup

Ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II. Królikowska-Avis: cały świat oddaje jej hołd

 - Elżbieta II była nie tylko głową monarchii parlamentarnej, Kościoła anglikańskiego, liderem Wspólnoty Narodów i dowódcą sił zbrojnych, ale pierwszym ambasadorem Wielkiej Brytanii - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, była korespondent polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II pogrzeb Królowa Elżbieta II Europa

70 lat panowania Elżbiety II. Wiceszef MSZ: szła z duchem czasu, zachowując godność i szacunek poddanych

- Odchodzi świat monarchii, która zawsze była na czasie. Monarchii, która potrafiła wyczuwać nastroje i oczekiwania społeczne, ale potrafiła przy tym zachować równocześnie swój "kręgosłup" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta II Piotr Wawrzyk Magdalena Ogórek Wielka Brytania Królowa Elżbieta II