more_horiz
PR24 Portal
Section05

kryminał

"Dlaczego mnie zabiłaś?". Zabawny kryminał z duchami

"Dlaczego mnie zabiłaś?" - książka Andrzeja Marka Grabowskiego - to nie tylko kryminał, ale także "opowieści niesamowite". Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, zaś autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w nich uczestniczyły. Andrzej Marek Grabowski jest scenarzystą filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, współtwórcą m.in. "Tik-taka" i "Ciuchci", a także współzałożycielem zespołu Fasolki. - Przez prawie już 40 lat pisałem dla dzieci i po prostu postanowiłem przewietrzyć głowę - mówił Andrzej Marek Grabowski na antenie radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak kryminał buddyzm śmierć Andrzej Marek Grabowski dzieci Agatha Christie Arthur Conan Doyle Warszawa

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja Piłka nożna samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

"Zimna sprawa" – nowy kryminał Katarzyny Bondy

Katarzyna Bonda należy do najpoczytniejszych polskich autorek kryminałów. Właśnie ukazała się jej nowa powieść "Zimna sprawa", w której dobrze znany z poprzednich książek Hubert Meyer powraca, by zmierzyć się z kolejną zagadką. Dziwną i przerażającą... O nowym kryminale, o śledztwach i o dochodzeniu do prawdy z autorką rozmawia Katarzyna Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA kryminał Katarzyna Bonda Katarzyna Cygler Trójka

Książka "Syn bagien" Pawła Rzewuskiego. Pytania o II RP

- Forma kryminału jest tylko pretekstem. Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Syn bagien".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kresy literatura czytelnictwo kryminał

Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka

"Wyrwa" to kolejna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Choć praca na planie wciąż jeszcze trwa, a premiera zapowiadana jest dopiero na przyszły rok, już wiemy, że w kinie czeka nas spora dawka emocji. Zapewni nam ją zarówno sama filmowa historia wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę, jak i świetna obsada – Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka oraz Tomasz Kot w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka Bartosz Konopka kryminał KSIĄŻKA Wojciech Chmielarz

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał Magda Mikołajczuk literatura KSIĄŻKA

Autorka książki "Czerwone jezioro": miałam świadomość, jaka dziś jest Rosja

- Pisząc ten kryminał, czytałam wiele reportaży rosyjskich, m.in. "Rublowkę" Walerija Paniuszkina. Byli ludzie w Rosji, którzy pisali takie książki, którzy wiedzieli, ku czemu to zmierza. W jakiś sposób przeniknęli działania Putina, ale nikt ich nie słuchał - mówiła w radiowej Jedynce Julia Łapińska. Reportażystka zadebiutowała ostatnio powieścią pt. "Czerwone jezioro".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura zachodniopomorskie Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

"Ścigając zło". Autorzy: otworzyły się nam oczy na różne zjawiska z różnych dziedzin

- Co chwila otwierały mi się coraz szerzej oczy, kiedy rozmawialiśmy z naszymi ekspertami. (...) To co było dla mnie wstrząsające to opowieść o tym, jak bardzo dużego kalibru bronią jest słowo, jak wyłącznie przy pomocy słów, manipulacji dokonywanych nimi, można doprowadzić do przyznania się do winy nawet osobę niewinną - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kuźmiński (autor książki "Ścigając zło"). Gościem audycji była również współautorka publikacji - Małgorzata Kuźmińska.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo KSIĄŻKA przestępczość kryminał