more_horiz
PR24 Portal
Section05

kryzys migracyjny 2023

Czechy wzmacniają kontrole na granicy ze Słowacją. Ma to uniemożliwić tranzyt nielegalnych imigrantów

Komendant czeskiej policji Martin Vondraszek powiedział w środę, że na granicy Czech ze Słowacją będą wzmocnione kontrole, ale nie ma potrzeby przywracania stałych inspekcji pojazdów i podróżnych. Ocenił także, że stałe kontrole nie są potrzebne również na granicy czesko-niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy policja granica Słowacja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Bałkański szlak migracyjny. Jarosław Kaczyński polecił wzmocnić kontrole na granicach z Czechami i Słowacją

- Jako człowiek odpowiedzialny w rządzie za sprawy bezpieczeństwa wydałem polecenie, by granica ze Słowacją i z Czechami została poddana szczególnej kontroli i wzmocniona - poinformował w środę w Pruszkowie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Jarosław Kaczyński Słowacja Niemcy imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Presja migracyjna na kraje bałtyckie. Coraz więcej osób trafia z Białorusi na Litwę poprzez Łotwę

Rośnie liczba nielegalnych migrantów, którzy na Litwę docierają z Łotwy - podają władze w Wilnie. Wynika to z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy łotewsko-białoruskiej. Ostatniej doby próbowało ją sforsować 90 osób. Dwudziestu migrantów zostało też zawróconych na granicy Litwy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Łotwa migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Białoruś

Niemcy wprowadzą rozszerzone kontrole na granicy z Polską i Czechami. "To działanie na pokaz"

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser poinformowała, że wprowadzone zostaną rozszerzone kontrole na granicy z Polską i Czechami. Ma to ograniczyć możliwości przekraczania granic przez nielegalnych migrantów. Strona polska uważa, że to próba odwrócenia uwagi od problemów wewnętrznych Niemiec, gdzie wkrótce odbędą się wybory lokalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Słowacja granica bezpieczeństwo kryzys migracyjny 2023 Rafał Bochenek Zbigniew Kuźmiuk straż graniczna imigranci w Europie

Kryzys migracyjny w Europie. Europoseł Zalewska punktuje fiasko niemieckiej polityki

- Przypomnę słynne napisy na dworcach niemieckich, witające nielegalnych imigrantów. To jest cała polityka niemieckiej lewicy ze wsparciem CDU, a w Parlamencie Europejskim ze wsparciem EPP - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska, nawiązując do polityki migracyjnej Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Paweł Zieliński migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Niemcy Olaf Scholz CDU Unia Europejska Europarlament Parlament Europejski Komisja Europejska Włochy Rzym Berlin

Afera przemytnicza. Ewa M. pozostanie w areszcie - to za nią poręczyli posłowie PO

Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury i obrony Ewy M. i podtrzymał wcześniejszą decyzję sądu pierwszej instancji dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki. Zmienił jedynie termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Wydłużył go do 3 października. Kobieta podejrzana jest o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie imigracja przemyt kryzys migracyjny 2023 polityka opozycja sąd przestępczość

PR24 "Zderzenie dwóch modeli myślenia o migracji". Dr Podemski o napięciach na linii Niemcy-Włochy

- Pani Meloni uważa, że działalność NGO, organizacji, które na morzu podejmują z łódek migrantów, i być może kierują się przesłankami moralnymi wysokiej próby, de facto zachęca ludzi do podejmowania tego typu desperackich wypraw - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski, italianista (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Włochy Niemcy

Adam Lubiak i Urszula Krawczyk gośćmi Krzysztofa Świątka

Prezydent Andrzej Duda protestuje przeciwko "poniżaniu i oskarżaniu" funkcjonariuszy i żołnierzy strzegących granicy z Białorusią. "To podłość, ta potwarz rozprzestrzeniana jest poza Rzeczpospolitą" - mówił Andrzej Duda podczas wizyty we Włodawie. Kilka dni temu na ekrany polskich kin wszedł film "Zielona Granica" Agnieszki Holland. Opowiada on o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zarzucając polskim służbom brutalność i nieludzkie traktowanie migrantów. W Polskim Radiu 24 o kwestii nielegalnej migracji do Europy dyskutowali: Adam Lubiak (Prawo i Sprawiedliwość) i Urszula Krawczyk (Bezpartyjni Samorządowcy)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023

Joanna Borowiak i Urszula Nowogórska gośćmi Doroty Kani

W poniedziałek premier polecił, aby na granicy polsko-słowackiej kontrolować busy i samochody, którymi mogą podróżować migranci niemający prawa wjazdu do Polski. Wzmocnienie patroli na granicy ze Słowacją zapowiedziała też rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Nie wykluczyła też rozważenia przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych, gdyby fala migracji była duża. W Polskim Radiu 24 o kwestii nielegalnej migracji do Europy dyskutowały Joanna Borowiak (PiS) i Urszula Nowogórska (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023

"Nieprzemyślany mechanizm". Protasiewicz o przymusowej relokacji migrantów

– Decyzja o przymusowej relokacji okazuje się nieskuteczna. Gdyby ta zasada miała istnieć, trzeba by było tych ludzi, w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech trzymać siłą w jakichś obozach i uniemożliwić im dostanie się do krajów, które oferują bardziej szczodre warunki adaptacyjne – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Jacek Protasiewicz z należącej do Koalicji Polskiej Unii Europejskich Demokratów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Jacek Protasiewicz kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie PSL-Koalicja Polska Beata Michniewicz polityka

Kryzys migracyjny. Zalewski: jesteśmy za tym, aby stworzyć mechanizmy solidarnościowe

- Jesteśmy za tym, aby stworzyć mechanizmy solidarnościowe, które w automatyczny sposób wykluczałyby tych, którzy są obciążeni migracją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Zalewski z Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski migracja Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA polityka Polska 2050 Paweł Zalewski kryzys migracyjny 2023

PR24 "Próba niszczenia świadomości narodowej". Macierewicz o filmie Holland

- Można się zastanawiać, w jakim zakresie nie jest to ta operacja, którą Rosjanie przygotowywali w swojej strategii wojskowej zaprogramowanej w 2012 r. Zakładali, że przed atakiem wojskowym jest dezinformacja społeczeństwa, które będzie atakowane, niszczone, skłócane - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz (PiS).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Antoni Macierewicz Dorota Kania