more_horiz
PR24 Portal
Section05

kryzys migracyjny

Przymusowa relokacja migrantów. Fogiel: trzymamy się litery prawa, a naszym zadaniem jest strzeżenie granic

- Udowodniliśmy, że trzymamy się litery prawa. Uchodźca ma pełne prawo do naszej pomocy. Nielegalny imigrant podlega zupełnie innym przepisom prawa, a naszym zadaniem jest strzeżenie granic, tak jak to robiliśmy podczas ataku ze strony Białorusi - powiedział w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji ds. zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel kryzys migracyjny migracja Rząd RP Unia Europejska Komisja Europejska POLSKA

Polska sprzeciwia się przymusowej relokacji migrantów. Müller: takie mechanizmy nie powinny mieć miejsca

- Zdecydowanie będziemy się sprzeciwiać wszelkim mechanizmom przymusowej relokacji migrantów w krajach Unii Europejskiej. Uważamy że te takie mechanizmy nie powinny mieć miejsca - stanowisko naszego rządu jest tu niezmienne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie migracja Polska w Unii Europejskiej Rząd RP Piotr Müller kryzys migracyjny Komisja Europejska polityka POLSKA

KE chce przywrócić przymusową relokację migrantów. Europoseł PiS: będziemy stanowczo zwalczać ten pomysł

- Nigdy nie zgodzimy się na powrót do mechanizmu przymusowej relokacji migrantów - zapowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski. Jak ocenił, powrót do tej debaty pokazuje zupełne odrealnienie Komisji Europejskiej i nieumiejętność wyciągania wniosków z własnych błędów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Kosma Złotowski Europa Unia Europejska kryzys migracyjny imigranci w Europie Komisja Europejska

ANALIZA Przymusowa relokacja migrantów już raz się nie sprawdziła. KE chce jej więc dać drugą szansę...

Komisja Europejska nie uczy się na błędach, nawet własnych, i wraca do kwestii obowiązkowych relokacji migrantów do państw członkowskich. Obowiązujący wcześniej przez dwa lata (2015-2017) program zakończył się fiaskiem. Część państw - w tym Polska - nie wzięła w nim w ogóle udziału, a deklarowany plan został wykonany w niewielkiej części. Ostatecznie przyznano w Europie, że obowiązkowa relokacja się nie sprawdziła. Najwyraźniej to dla unijnych urzędników argument, że warto spróbować jeszcze raz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Komisja Europejska kryzys migracyjny imigranci w Europie

Stanisław Żaryn: stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi

"Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu. Operacja destabilizacji Europy była wielokrotnie omawiana przez rosyjskich ekspertów wojskowych oraz strategów. Ocena jest jednoznaczna - stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi" - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stanisław Żaryn granica kryzys na granicy kryzys migracyjny serwis wschodni Rosja

TYLKO U NAS "To absurd. Takie słowa wspierają białoruską propagandę". Straż Graniczna odpowiada Ochojskiej

- Nie wiem, skąd są te dane. To są bardzo krzywdzące słowa dla naszych funkcjonariuszy, dlatego że nasze dane są transparentne. W tej chwili na terytorium Polski znaleziono 19 ciał - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej. W taki sposób skomentowała słowa europoseł Janiny Ochojskiej, która mówiła, że nawet 300 migrantów mogło stracić życie, próbując przedostać się do Polski. O sugestii dotyczącej "zbiorowych grobów" SG odpowiada krótko: to absurd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja Białoruś kryzys migracyjny straż graniczna Janina Ochojska TYLKO U NAS

Wiceszef MSWiA w Brukseli: potrzebny mechanizm finansowania w sytuacjach kryzysowych

Polska przekonuje, że potrzeba w Unii Europejskiej osobnego budżetu wyłącznie na sytuacje kryzysowe takie jak ta z Ukrainą. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki stwierdził w Brukseli, że kraje, które przyjęły uchodźców wojennych nie otrzymały należnego finansowego wsparcia z unijnego budżetu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne MSWiA uchodźcy kryzys migracyjny

Wiceszef MSWiA w Brukseli: potrzebny mechanizm finansowania na sytuacje kryzysowe

Polska przekonuje, że potrzeba w Unii Europejskiej osobnego budżetu wyłącznie na sytuacje kryzysowe takie jak ta z Ukrainą. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki stwierdził w Brukseli, że kraje, które przyjęły uchodźców wojennych nie otrzymały należnego finansowego wsparcia z unijnego budżetu.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska fundusze unijne MSWiA uchodźcy kryzys migracyjny wojna na Ukrainie