more_horiz
PR24 Portal
Section05

Krzysztof Grzybowski

Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu

- Niewątpliwie Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu. Kupowano z Rosji ropę, gaz i węgiel, ponieważ były najtańsze oraz najbliższe. W związku z tym części polityków krajów Unii wydawało się, że jest to racjonalną polityką - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski ETS energetyka

"Liczą na wywołanie kryzysu politycznego w Rosji". Dr Szabaciuk o kontrofensywie Ukraińców

- Ukraińcom chodzi o to, by przez częściowe sukcesy pokazać nieudolność władzy rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Europy Środkowej w Lublinie. - Liczą też na to, że w ten sposób dojdzie do zmian politycznych, czy wywołania kryzysu politycznego w Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa Wschodnia

PR24 Dr Dietrich o sytuacji w Odrze: algi dostały idealne warunki do rozwoju, to ewenement

- Lata temu niektóre dopływy też miały wysoką przewodniość i zasolenie, ale przy normalnym stanie wody i normalnych temperaturach ten ekosystem sobie radził. Tym razem to się nie udało i to jest sygnał dla nas, dla społeczeństwa, by się zastanowić, co możemy zrobić w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Grzegorz Dietrich, dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza komentując katastrofę ekologiczną w Odrze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzybowski Odra środowisko

"Projekt jest krajobrazowo-architektoniczną kompozycją. Bielecki o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej

- Moją rolą jest to, aby stworzyć ramy dla czegoś, co społeczeństwo już wyraziło. Z tego względu moje myślenie nie było tylko o kubaturze, obiekcie, architekturze, bo uważałem, że nawet najbardziej oryginalna architektura zniknie w tej banalności otoczenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki (architekt, autor projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 POLSKA muzeum historia Polski bitwa warszawska

Skażenie Odry. Maria Libura o instytucjach ochrony środowiska: potrzebny dobrze wyszkolony i wynagradzany personel

- Wiele wskazuje na to, że niepokojące informacje dotyczące nieprawidłowych zachowań niektórych przedsiębiorców zgłaszane były przez mieszkańców miast położonych nad Odrą znacznie wcześniej - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert do spraw logistycznych i organizacyjnych służby zdrowia (Uniwersytet Mazursko-Warmiński w Olsztynie).
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 społeczeństwo POLSKA Krzysztof Grzybowski Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska

Wojna na Ukrainie wzmaga tendencje islamistyczne? Rakowski: pojawia się kolejne widmo

- Widmo głodu powoduje to, co najgorsze na Bliskim Wschodzie: chaos, destabilizację, możliwości kontrrewolucyjne, rewolucyjne i islamistyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Rakowski. - Nad Bliskim Wschodem, który po kilku latach jest spokojny po wygaszeniu ostatniej fali ISIS, pojawia się kolejne widmo, które może być spowodowane przez Rosję i jest bardzo niebezpieczne - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Afryka Europa Europa Wschodnia ŚWIAT Bliski Wschód

KE chce, by państwa UE zredukowały zużycie gazu. Teresa Wójcik: to jest sprzeczne z traktatami unijnymi

- Uważam, że to jest sprzeczne z traktatami unijnymi. UE nie ma prawa tego narzucać wszystkim państwom - nawet w sytuacji głębokiej awarii - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (portal BiznesAlert.pl, "Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa gaz gaz ziemny energetyka Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 ŚWIAT

PR24 Dr Adamski: w Kijowie mówi się o zagrożeniu, jakie może nadejść ze strony Białorusi

- Oczywiście Łukaszenko osobiście nie jest zainteresowany tym, żeby, interweniować na Ukrainie. Najchętniej zachowałby neutralność, pytanie tylko na ile jest on jeszcze władny podejmować tego rodzaju decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski, historyk, politolog, wicedyrektor tworzonego Centrum Dialogu  im. Juliusza Mieroszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krzysztof Grzybowski

Donald Tusk nie dotrwa do wyborów jako przewodniczący PO? Prof. Kleiber: nie wykluczam takiej sytuacji

- Lider, który przegra te wybory, będzie w bardzo trudnej sytuacji w swoim ugrupowaniu. Nie wykluczam też sytuacji, że Donald Tusk nie dotrwa do wyborów jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej i wtedy może to wyglądałoby troszeczkę inaczej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny portalu "Wszystko, Co najważniejsze" prof. Michał Kleiber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Kleiber Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska społeczeństwo Jarosław Kaczyński Donald Tusk

"Podsumowanie wielkiej misji Putina". Wróblewski o zgodzie na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO

- To niewątpliwie jest potężna mobilizacja i wzmocnienie NATO: pakt, który - przypominając niedawne wypowiedzi Emmanuela Macrona - jest w śmierci mózgowej, okazuje się, że potrafił się odnaleźć - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute, komentując kompromis w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. - To niewątpliwie bardzo symboliczny moment - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Krzysztof Grzybowski Tomasz Wróblewski szczyt NATO 2022 Szwecja Finlandia Turcja Rosja wojna na Ukrainie

Hanna Gronkiewicz-Waltz honorowym obywatelem Warszawy. Jan Śpiewak: to jak uderzenie w twarz

- Afera reprywatyzacyjna jest dla niektórych przeszłością, o której trzeba zapomnieć, ale w Warszawie żyje wiele osób, które doskonale pamiętają, co to było, z jaką przemocą i pogardą się to wiązało, z cierpieniem zwykłych ludzi. Ludzi, którzy ucierpieli, były dziesiątki tysięcy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, socjolog, aktywista miejski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja Jan Śpiewak Krzysztof Grzybowski

UE niechętna rozszerzeniu o Ukrainę? Marcin Chruściel: obrona interesów narodowych państw Unii

- Widzimy stanowisko Berlina i Paryża, które są zaniepokojone tym, że dalsze rozszerzenie UE nie polepszy sytuacji, ale spowoduje jeszcze więcej podziałów w ramach wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Chruściel, prezes Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Unia Europejska Krzysztof Grzybowski

"Poparcie dla Putina jest szerokie, ale płytkie". Gursztyn o sytuacji w Rosji

- Rosjanie masowo popierają rosyjską agresję na Ukrainę, ale jednocześnie w 140-milionowym kraju brakuje ludzi, którzy chcą walczyć na Ukrainie, brakuje ochotników - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Gursztyn, wskazując, że poparcie dla Władimira Putina jest w Rosji "szerokie, ale płytkie". - Ściąganie ludzi do walki odbywa się z dużym trudem, oni nie palą się do walki, nie są gotowi do poświęceń za Rosję - wskazał publicysta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gursztyn Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie Rosja Ukraina wojna 2022

Polska proponuje koncesje na paliwa z Rosji. Prof. Zajączkowski: dobry, rzeczowy pomysł

- Pomysł minister Moskwy warty jest przedyskutowania i też pokazuje, że Polska wysuwa bardzo konkretne, i co najważniejsze, realne do wprowadzenia w życie instrumenty - powiedział w PR24 prof. Kamil Zajączkowski, Dyrektor Centrum Europejskiego UW, komentując propozycję wprowadzenia systemu a'la ETS na kupowanie surowców od Rosji. - Bardzo dobry i słuszny pomysł i w tym kierunku polska dyplomacja i ministerstwo energetyki powinny iść - podkreślił prof. Kamil Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzybowski Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja infografika

Dzień Flagi. Wojciech Kirejczyk: szacunek dla pokoleń walczących o niepodległą Polskę

- Ważne abyśmy w tych dniach czuli wspólnotę również wokół instytucji państwa, wokół niepodległej Polski. Mamy ten przywilej, że możemy dzisiaj żyć w niepodległym państwie i możemy zamanifestować to przez wywieszenie biało -czerwonej flagi, zależy to tylko od naszej gotowości i woli - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kirejczyk, dyrektor Programu Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA społeczeństwo

Piotr Andrzejewski: Izba Dyscyplinarna chroni przed patologią tych, którzy przychodzą do sądu

- Konstytucja mówi o nieważności i niezawisłości orzecznictwa sądowego, a nie samych sędziów. To nie interesy sędziowskie wchodzą w grę, tylko interesy podsądnych. To nam gwarantuje niezawisłość i niezależność sądów, kiedy ma być orzeczenie w oparciu o polski system prawa - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Polska 2050 Komisja Europejska reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Krzysztof Grzybowski