more_horiz
PR24 Portal
Section05

Krzysztof Michalski

Trzy lata z koronawirusem. Na jakim etapie pandemii jesteśmy obecnie?

Pandemia COVID-19 w naszym kraju trwa już trzeci rok. Dotychczas infekcję koronawirusem SARS-COV-2 stwierdzono u prawie 7 milionów osób, a wiele z nich ciągle odczuwa skutki choroby i zmaga się z powikłaniami po niej. W "Wieczorze Odkrywców" w ramach audycji "Eureka" zastanowimy się, na jakim etapie tej epidemii jesteśmy. Czy ciągle powinniśmy obawiać się nękającego nas od wiosny 2020 roku koronawirusa? 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka

Prof. Grzegorz Białkowski. "Ta zuchwałość jest motorem rozwoju świata"

- Gdyby człowiek nie był zuchwały, to by nadal krzesał ogień przy pomocy krzesiwa (…). Ta pewna zuchwałość, tzn. chęć zrozumienia świata, która prowadzi często na manowce, jest również motorem rozwoju cywilizacji - mówił w archiwalnej rozmowie prof. Grzegorz Białkowski. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy tego wybitnego fizyka teoretyka, poetę, rektora Uniwersytetu Warszawskiego i senatora elekta I kadencji.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Grzegorz Białkowski Andrzej Tymowski

Energetyka odnawialna, jądrowa i dekarbonizacja. "Ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego"

- To jest kluczowe, żeby zdekarbonizować gospodarkę, ale jednocześnie zachowując bezpieczeństwo energetyczne oraz robiąc to w sposób przystępny cenowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr inż. Paweł Gajda. Czy przy tej transformacji niezbędna będzie energia jądrowa?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski energetyka energia energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wyzwania demograficzne XXI wieku. Czy Polsce grozi depopulacja?

Jakie wyzwania stoją przed demografią Polski w XXI wieku? Dane Narodowego Spisu Powszechnego pokazują, że nasze społeczeństwo starzeje się, co oznacza nowe problemy. W jakim stopniu możemy ufać aktualnym prognozom ekspertów? Czy jesteśmy w stanie już teraz podjąć jakieś działania w celu zapobiegania depopulacji naszego kraju?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Narodowy Spis Powszechny społeczeństwo Józefina Hrynkiewicz Dominik Rozkrut Piotr Szukalski

Nobel 2022: "Svante Pääbo rozwinął nową gałąź nauki"

Po raz pierwszy Nagrody Nobla przyznane zostały w roku 1901. Jednym z trzech Nobli naukowych jest nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznawana przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolińska. Laureatem tego wyróżnienia za rok 2022 został szwedzki biolog i genetyk ewolucyjny - prof. Svante Pääbo. Co zdecydowało o jego sukcesie?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo poród

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Jak zagospodarować toksyczne odpady?

- Naszym celem było zagospodarowanie bardzo szkodliwych odpadów i pokazanie, że możemy w prosty, szybki i tani sposób wytworzyć ciecz magnetoreologiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Osial, chemik z Polskiej Akademii Nauk. Ciecz MR ma zastosowanie m.in. do tłumienia drgań skorupy ziemskiej, w amortyzatorach pojazdów, motocykli, foteli kierowców, a także w eliminowaniu drgań układów optycznych napędów CD i DVD.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski środowisko chemia odpady