more_horiz
PR24 Portal
Section05

Krzysztof Świątek

Mobilizacja rezerwistów w Rosji. Maciej Wolny: Władimir Putin chce wywołać strach

Jakie będą konsekwencje mobilizacji rezerwistów Władimira Putina, czy Ukrainie grozi punktowe uderzenie bronią jądrową? Jaka powinna być reakcja oraz jakie powinny być działania podejmowane przez Zachód w razie tak zwanego ataku taktycznego? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 odpowiedzieli: Michał Wróblewski z portalu wp.pl i Maciej Wolny z portalu wPolsce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek ŚWIAT Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Polska "wolnym krajem" w 1953 r.? Zaskakujące słowa posła PSL

W 1953 zrezygnowaliśmy - jako Polska - z reparacji. Ja się urodziłem w 1953 roku. Urodziłem się w wolnym kraju, nie było żadnej okupacji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL-u Mieczysław Kasprzak, zwracając jednak uwagę na to, że Polsce reparacje się należą, a PSL będzie wspierał rząd w ich uzyskaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek Mieczysław Kasprzak POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja reparacje wojenne Niemcy HISTORIA II wojna światowa

Przesunięcie wyborów samorządowych. Poseł PiS: nie będzie kłopotów z przekonaniem prezydenta

- Jeśli chodzi o sprawę przesunięcia wyborów samorządowych, myślę, że nie będzie żadnego kłopotu z przekonaniem pana prezydenta. Jeśli zaś chodzi o sprawę zmiany ordynacji wyborczej, myślę, że kwestia jest jeszcze otwarta - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek wybory samorządowe wybory parlamentarne wybory w Polsce PiS POLSKA polityka

"One się Polsce należą". Sawicki o reparacjach wojennych od Niemiec

- Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest bardzo ważnym problemem. Uważam, że one się Polsce należą - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego skomentował kwestie związane z raportem dotyczącym polskich strat wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki reparacje wojenne II wojna światowa Krzysztof Świątek

Sprawa reparacji wojennych. Prof. Wnęk: dokument podpisany przez Bieruta nigdy nie został opublikowany

Jak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia współautor raportu nt. strat wojennych prof. Konrad Wnęk, dokumentu, według którego Polska zrzeka się roszczeń do reparacji wojennych od Niemiec "w zasadzie nie ma". - Jest świstek papieru podpisany przez Bieruta - wskazał. Dodał, że dokument ten "nie został w żaden sposób opublikowany".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Krzysztof Świątek Bez Przedawnienia II wojna światowa

II wojna światowa. "Umowa poczdamska nie przewidywała świadczeń pieniężnych"

II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, jak i śmierć milionów ludzi. Po jej zakończeniu Polska nie otrzymała od Niemiec żadnych odszkodowań. - W umowie poczdamskiej, której stroną nie były Niemcy, ani nie była Polska, tylko mocarstwa zachodnie i ZSRR, znalazła się regulacja, w której nie określono wartości reparacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Graczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach II wojna światowa Krzysztof Świątek Daniel Wydrych historia Polski Niemcy IPN Konrad Graczyk

Dziś prezentacja raportu dotyczącego strat Polski podczas II wojny światowej. Mularczyk: konkretne wyliczenia

- Chcę podkreślić, że ten raport to nie jest "bujanie w obłokach", a są to bardzo konkretne wyliczenia, szacunki oparte na danych statystycznych, archiwalnych. Jest to raport bardzo konserwatywny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk (PiS). Prezentacja raportu odbędzie się dziś o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa reparacje wojenne Krzysztof Świątek

PR24 Stefaniuk: jeden Orlen ma przychody takie, ile za czasów PO-PSL wynosił budżet państwa

- Budżet za czasów PO-PSL to było 289 mld zł, a dzisiaj sam tylko PKN Orlen generuje przychody w wysokości 250 mld złotych - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Dariusz Stefaniuk. - Jedna spółka Skarbu Państwa jest porównywalna z tamtym budżetem. To świadczy o tym, gdzie byliśmy wtedy jako państwo, a gdzie jesteśmy dzisiaj dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek budżet budżet Polski PKN Orlen gospodarka polska