more_horiz
PR24 Portal
Section05

Krzyżacy

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć, 4 grudnia 1245, przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Kościół Prusy Grudziądz Chełmno

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 601 lat temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło chrześcijaństwo prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy bitwa pod grunwaldem Jan Długosz

Ryn – zamek, w którym komturem był Konrad Wallenrod

Zamek w Rynie położony jest malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami. Jedno z nich, Ryńskie, należy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co sprawie, że w sezonie miejscowość cieszy się popularnością wśród żeglarzy. Oczywiście turyści nieżeglujący również chętnie odwiedzają Ryn, nad którym góruje masywna sylwetka zamku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki zamek Krzyżacy Mazury Adam Mickiewicz Władysław Jagiełło Marek Gaworski Marta Piasecka

Wielki książę Witold. Sojusznik i rywal Jagiełły, niedoszły król Litwy

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu - mówił w Polskim Radiu prof. Henryk Wisner. Witold to postać utkana z mitów założycielskich, które przysłaniają awanturnicze życie tego wytrawnego polityka. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Jagiełło Litwa średniowiecze Krzyżacy

Jak kształtował się wizerunek zakonu krzyżackiego?

Zakon Szpitala NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie to jeden z trzech najważniejszych zakonów rycerskich epoki średniowiecza. Na przestrzeni dziejów stał się istotną częścią tradycji narodowych Polski, Litwy i Niemiec. Jego dzieje obrosły w szereg mitów, stereotypów, interpretacji i reinterpretacji. Próbę zmierzenia się z nimi podjęło Muzeum Zamkowe w Malborku na wystawie pt. "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka HISTORIA Malbork Krzyżacy

Zemsta i Krzyżacy. Ile jest Konrada von Wallenrode w Konradzie Wallenrodzie?

20 sierpnia 1393 roku zmarł wielki mistrz krzyżacki Konrad von Wallenrode. Kojarzy się on przede wszystkim z bohaterem poematu Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod". I choć wieszcz podczas pisania inspirował się życiem średniowiecznego wojownika, losy wykreowanej przez niego postaci są zupełnie zmyślone. 
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy historia Polski romantyzm Adam Mickiewicz literatura Litwa średniowiecze poezja POLSKA

Zamek w Sztumie: sanatorium dla Krzyżaków, skryte w cieniu wielkiego sąsiada z Malborka

Zamek w Sztumie przez długi czas był niejako skryty w cieniu swego większego brata – wielkiej twierdzy w Malborku. Ale też chętnie wykorzystywany przez Wielkich Mistrzów Zakonnych jako swoiste sanatorium: tu przyjeżdżali by polować, podreperować chore nerki, gdyż woda w Sztumie miała podobno właściwości lecznicze, a nawet uspokajać skołatane nerwy w zamkowym ogrodzie różanym.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski Sztum zamek Krzyżacy Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka