more_horiz
PR24 Portal
Section05

KSIĄŻKA

"Budowanie Unii Kultur" – wielkie targi książki w Meksyku z polskim akcentem

W Meksyku trwa 37. edycja wielkich targów książki Feria Internacional del Libro de Guadalajara. Program imprezy obejmuje około trzech tysięcy występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Polska ma tam swoje stoisko, przygotowane przez Instytut Książki, a wśród pisarzy, którzy zostali zaproszeni na targi są Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki Meksyk Instytut Książki Gualadajara Trójka Katarzyna Cygler KULTURA literatura

Targi Książki Historycznej w Warszawie. Co dziś decyduje o wydawniczym sukcesie?

Przed nami XXXI Targi Książki Historycznej. - By książka odniosła sukces, trzeba znaleźć złoty środek. To znaczy: okładka, cena, dystrybucja, miejsce na regale, wreszcie treść. Ważne by książka była elementem dyskusji, zawierała coś, czego nie ma w innych pozycjach. W przypadku historii istotna jest też data publikacji, to, czy związana jest ona z jakąś rocznicą - mówił w Dwójce Waldemar Michalski, dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Arkady Kubickiego targi Paweł Siwek Dwójka Targi Książki Historycznej KSIĄŻKA KULTURA Warszawa

Poznaliśmy laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego

W poniedziałek, 27 listopada, wieczorem, na uroczystej gali zostały wręczone nagrody 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Konkurs ma na celu popularyzować historię XX wieku, promować czytelnictwo książek historycznych, a nagrody przyznano w czterech kategoriach. Konkurs organizują Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, TVP oraz Narodowe Centrum Kultury. Gala, która odbyła się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, została objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Książka Historyczna Roku historia Polski nagroda gala KSIĄŻKA Witold Banach Katarzyna Cygler Trójka

"Poczytnik". Prof. Grzegorz Łukomski o twórczości Mariana Hemara

Marian Hemar polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. Marian Hemar urodził się w 1901 roku we Lwowie żydowskiej rodzinie jako Jan Marian Hescheles a zmarł na emigracji w Londynie. Był poetą, publicystą, satyrykiem, pisarzem, a przede wszystkim człowiekiem teatru. Wzrastał w atmosferze występów batiarskich kapel i oswajania biedy żartem. Gościem audycji był prof. Grzegorz Łukomski, autor "Poeta polskości, bard antykomunizmu - Marian Hemar".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marian Hemar

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja stalinizm

Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze rozpoczęte. Wśród gości Witold Szabłowski i Jacek Dukaj

W meksykańskiej Guadalajarze rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki. To jedno z największych takich wydarzeń na świecie. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Meksyk KSIĄŻKA literatura KULTURA czytelnictwo Ameryka Północna pisarz proza Jacek Dukaj

Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści

Badacz pamiątek historycznych Michał Gajzler podkreślił w Polskim Radiu 24, że kradzież cennych zbiorów z bibliotek jest nowym zagrożeniem i instytucje do tej pory nie były przygotowane na tego typu przestępstwa. Jego zdaniem kluczowe jest rozpoznawanie fałszerstw w tych instytucjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kradzież kradzieże KSIĄŻKA książki biblioteka Uniwersytet Warszawski

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Masz w domu starą cukiernicę, fotografię, obraz? A czy na pewno wiesz, jak o nie dbać?

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wydaje książkę o odrestaurowaniu dzieł sztuki i architektury. "Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego" to wydawnictwo wyjątkowe, gdyż jest adresowane do amatorów. Co więcej, ta książka to początek całej serii wydawniczej pomagającej właścicielom obiektów, nie tylko zabytkowych, zdobyć wiedzę, jak o nie dbać.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki dzieła sztuki konserwacja poradnik KSIĄŻKA Tomasz Miara Trójka

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia religia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA