more_horiz
PR24 Portal
Section05

Kuba Witkowski

Pando: niezwykły las, który jest jednym, wielkim organizmem. Najstarszym na Ziemi

To tylko z pozoru zwykły las osikowy. Ponad 47 tys. drzew zajmujących teren wielkości 30 boisk piłkarskich, połączonych korzeniami, jak wykazały badania genetyczne, tworzy jeden wielki organizm. Jego wiek oblicza się na ok. 16 tys. lat (chociaż jest teoria, że liczy sobie ponad 80 tys. lat!), znajduje się w USA i nazywa się Pando. Jakby było mało tych niezwykłości, wydaje także niezwykłe dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia drzewa USA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka las

Bitwa na planszy. O historii szachów przy okazji turnieju w Warszawie

Szachy uznawane są za królewską grę strategiczną, choć nie do końca znane są początki jej stworzenia. Jej korzeni możemy szukać w Indiach i Persji. Na przestrzeni lat i wieków reguły gry się zmieniały, ale niezmienny pozostał jej prestiż. Najlepszych szachistów na świecie można obecnie podziwiać w Warszawie, gdzie trwa turniej Superbet Rapid&Blitz Poland 2023.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Kuba Witkowski szachy

Rodzinna wycieczka rowerowa. Jak zabrać się z małymi dziećmi i ukochanym czworonogiem?

Mimo tego, co widać za oknem, a więc szaro-burej, deszczowej aury, synoptycy zapowiadają, że weekend będzie słoneczny. A więc idealny na rodzinną wycieczkę rowerową. No dobrze, ale jak się wybrać na rower z małymi dziećmi i psem lub kotem? Na to też znajdzie się rada!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rodzina rower wycieczka rowerowa rodzice dzieci Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka robot medycyna NAUKA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka innowacyjność

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Do jakiego stopnia naprawdę jesteśmy niezależni?

Swego czasu Wojciech Młynarski chciał wyjeżdżać w Bieszczady, a Chłopcy z Placu Broni deklarowali, że wolności nie oddadzą. Wolność w ogóle jest jednym z najpopularniejszych słów i pojęć: chętnie i często o niej mówimy deklarując, że chcemy być wolni i niezależni. Ale jaka jest rzeczywistość? Ile naprawdę mamy tej wolności i czy ta prawdziwa, wymarzona wolność w ogóle jest możliwa?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA internet sieć Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka wolność niezależność

Dlaczego sprzęty częściej się psują i nie można ich naprawić? Czy "prawo do naprawy" to zmieni?

W tej kwestii nie ma sporów: współczesne sprzęty, nieważne ze znaczkiem jakiego producenta, są o wiele gorszej jakości, niż te, które były produkowane kilkadziesiąt lat temu. Co gorsza, są tak projektowane i produkowane, że nie można ich naprawiać. Konsumenci coraz mocniej protestują przeciwko takim praktykom: jest wyrok w takiej sprawie w USA, problemem zajmuje się także Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA naprawa remont Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Z ekranów komputera na ekrany kinowe: filmowe przeboje inspirowane grami wideo

Gry wideo kiedyś były uważane za rozrywkę mało wyszukaną, ogłupiającego pożeracza czasu. Jednak czasy się zmieniły, same gry ewoluowały i dzisiaj stały się ważnym elementem popkultury i, podobnie jak komiksy, inspiracjami do filmowych hitów. Ba, trafiły nawet na listę lektur szkolnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM gry wideo Ministerstwo Edukacji i Nauki Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Wystartowała misja JUICE: polska aparatura będzie badała księżyce Jowisza

Badanie i eksploracja Układu Słonecznego to inwestycja w przyszłość ludzkości. W piątek, 14 kwietnia, wystartowała misja JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), której celem jest zbadanie trzech dużych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Polacy również mają w nią niemały wkład: pracowali przy trzech z 10 urządzeń do prowadzenia eksperymentów. Sama misja będzie długa, bo zanim sonda dotrze do celu, minie ok. ośmiu lat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos układ słoneczny sonda Europejska Agencja Kosmiczna Witold Lazar Kuba Witkowski Trójka

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA gramofon płyta gramofonowa Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Kuba Witkowski Trójka płyta winylowa

Rewolucja w handlu internetowym: koniec z darmowymi zwrotami zamówionego towaru!

Wygląda na to, że kończy się zakupowe eldorado w internecie: jedna z największych platform handlowych planuje wprowadzić opłaty za zwrot zakupionego towaru! To prawdziwa rewolucja, która uderzy po kieszeni klientów, którzy do tej pory często i chętnie korzystali z możliwości darmowych zwrotów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Rafał Tomański Trójka zakupy w internecie zwrot towaru e-commerce Kuba Witkowski