more_horiz
PR24 Portal
Section05

KULTURA

Wiktor Zin we wspomnieniach córki Moniki: pozwalałam sobie go krytykować

- Z perspektywy czasu widzę, że tata się troszeczkę ze mną liczył, dlatego że pozwalałam sobie go krytykować. Zdaje się, że całkiem mu to odpowiadało, że były też negatywne komentarze. Mówił: to mi się pomaga poprawić - wspominała w Dwójce prof. Monika Zin-Oczkowska, córka Wiktora Zina - bohatera audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  architektura Paweł Siwek Jakub Jamrozek Wiktor Zin Dwójka KULTURA Polskie Radio telewizja

Krzysztof Zanussi w Trójce: w teatrze polskim zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało

Krzysztof Zanussi jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Ma na swoim koncie również spektakle teatralne, reżyserowane głównie za granicą. Podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Krzysztof Zanussi Trójka KULTURA TEATR

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kaczorowski Isaak Babel biografia literatura Wacław Holewiński KULTURA Czarne KSIĄŻKA Dwójka

"The Other Side of Dance". Diana Niepce przyjedzie do Warszawy ze swoim spektaklem

- Diana Niepce to bardzo rewolucyjna tancerka i performerka, która pokazuje inną stronę tańca; stronę tańca, w której mówią ciała z niepełnosprawnościami. Jest to zawodowa artystka, która w 2014 roku w wyniku wypadku doznała niepełnosprawności i od tej pory opowiada swój taniec poprzez te doświadczenia - mówiła w Dwójce o spektaklu Diany Niepce "The Other Side of Dance" Aleksandra Mahmud z Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.
Zobacz więcej na temat:  taniec Jakub Jamrozek KULTURA niepełnosprawność TR Warszawa Dwójka

Wielobarwna kultura Afryki na festiwalu filmowym AfryKamera

Już po raz 18. w Warszawie odbędzie się Festiwal AfryKamera, pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwal filmowy, który promuje kino afrykańskie, a także największa w Polsce impreza poświęcona kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński porozmawia z organizatorami oraz przedstawi zapowiedzi programowe festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Afryka FILM KULTURA

"Młodzi gniewni" made in Poland, czyli "Piep*zyć Mickiewicza". W roli głównej Dawid Ogrodnik

Na początku stycznia do polskich kin wejdzie film "Piep*zyć Mickiewicza". To opowieść o młodych, gniewnych ludziach z jednej klasy, którzy nie mają łatwych charakterów, ale mają też własne problemy i wbrew pozorom potrzebują pomocy, by odnaleźć się w świecie. Czy nowy, niekonwencjonalny nauczyciel w osobie Dawida Ogrodnika da sobie radę?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM szkoła Dawid Ogrodnik premiera

Rok "Alicji w Krainie Czarów"

Alicja – tytułowa bohaterka jednej z najsłynniejszych powieści świata – w 2023 roku panowała w polskich teatrach. My przypomnieliśmy "Alicję w Krainie Snów", której premiera odbyła się w Teatrze Ateneum w Warszawie pod koniec 2022 roku. Kolejne premiery, to m.in. musical Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Nowym w Słupsku, czy spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie pod tytułem "Alicji Kraina Czarów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Barbara Marcinik Olga Sarzyńska Paweł Huelle Wawrzyniec Kostrzewski Wojciech Dorosz

"Drugie imię. Septologia I-II". Jon Fosse o sprawach najważniejszych [POSŁUCHAJ]

Od poniedziałku 4 grudnia na antenie Programu 2 prezentowaliśmy fragmenty prozatorskiego opus magnum Jona Fossego, jednego z najważniejszych pisarzy współczesnych. Mowa tu o "Drugim imieniu. Septologii I-II", tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla, która ukazała się przed kilkoma tygodniami nakładem Wydawnictwa ArtRage, w przekładzie Iwony Zimnickiej. Książkę czytał Szymon Kuśmider.
Zobacz więcej na temat:  Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla KSIĄŻKA literatura KULTURA Szymon Kuśmider

Sukces filmu "Chłopi". Hugh Welchman: gdybyśmy dostali nominację do Oscara, to byłaby bajka

W trzecim tygodniu grudnia poznamy skrócone listy oscarowe, tzw. shortlisty. W wyścigu o statuetkę złotego rycerza uczestniczy polska produkcja "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów będąca ekranizacją powieści Władysława Reymonta. - Moim zdaniem, jeśli członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zobaczą "Chłopów", to mamy duże szanse na pokonanie pozostałych nominowanych - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Hugh Welchman.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska chłopi Hugh Welchman Władysław Reymont DK Welchman FILM kino KULTURA

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Boże Narodzenie szopki krakowskie Paweł Pawlica UNESCO KULTURA

"Moje komedie wzięły się ze strachu". Radiowe opowieści Sylwestra Chęcińskiego

- Jakbym miał ocenić, skąd są te moje komedie, to bym powiedział, że ze strachu. Z mojej obawy, że nie będą śmieszne i że ludzie ich nie zaaprobują. Jednym słowem, że z komedii zrobią się tragikomedie - powiedział w 1975 roku Sylwester Chęciński na antenie Polskiego Radia. Znakomity reżyser, twórca "Samych swoich", zmarł 8 grudnia 2021 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA komedia FILM KULTURA kino Sylwester Chęciński reżyser odeszli 2021 PRL Wacław Kowalski Władysław Hańcza

Jarosław Szemet o nowej płycie z III Symfonią Góreckiego

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 90 lat temu, a Filharmonia Śląska jego imienia wydała właśnie płytę, na której znalazło się najsłynniejsze dzieło kompozytora - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 oraz "Trzy utwory w dawnym stylu". O pracy nad albumem opowiadał w audycji Jarosław Szemet.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Jarosław Szemet Jarosław Shemet Ewa Szczecińska symfonia Filharmonia Śląska w Katowicach filharmonia Dwójka MUZYKA KULTURA

Ferdynand Goetel - za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko [REPORTAŻ]

Maciej Jastrzębski w reportażu pt. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" opowiada o polskim pisarzu Ferdynandzie Goetlu. W 1943 roku Niemcy zabierają go do Katynia, aby był świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez stalinowskich oprawców.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Justyna Piernik Katyń Melchiory Dwójka KULTURA Grand Prix KRRiTV Ferdynand Goetel