more_horiz
PR24 Portal
Section05

kultura24

Przegląd nowości teatralnych prof. Artura Grabowskiego

- Mamy do czynienia z bardzo pozytywną tendencją, do sztuki przez duże "S", do sztuki jako takiej, formy artystycznej, ambicji. W wielu spektaklach, które oglądam ostatnio w Krakowie, mam do czynienia ze zjawiskami, które wróżą dobrze polskiemu teatrowi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Grabowski (portal teatrologia.info). Gościem audycji był również Piotr Zaremba, publicysta, historyk, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Piotr Legutko: ludzie chcą oglądać dokument

- Od 15 lat działa kanał TVP Historia, który od momentu, gdy pojawił się na antenie, zaczął się specjalizować w produkcji i zamawianiu dokumentów historycznych. Można powiedzieć, że stworzyliśmy taki gatunek, jakim jest dokument historyczny, w tej chwili mamy know-how, jak to się powinno robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA kino FILM telewizja

Anna Musiałówna o ludzkich obiektach w pracy fotoreportera

- Idąc ulicą, bardziej zwracam uwagę na kogoś, kto leży na bruku, niż na osobę, która idzie i patrzy w komórkę - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Musiałówna, fotoreporter prasowa i socjologiczna, autor reportaży i kuratorka wystaw fotograficznych, a także autor książki "Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki". - Wiele mogę się dowiedzieć o pani sprzedającej kwiaty na ulicy - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert reportaż społeczeństwo Polskie Radio 24

PR24 Spektakl "Nim wstanie dzień". Opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy

W piątek i sobotę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie wystawiony spektakl "Nim wsta­nie dzień", który jest dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Sztuka opowiada o życiu, twórczości i tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pia­ni­stów jaz­zo­wych XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Krzysztof Komeda TEATR

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Mocny, współczesny repertuar i rodzinna atmosfera". Piotr Sieklucki o Teatrze Nowym Proxima w Krakowie

- Nasz teatr to także rodzinna atmosfera. Wychodzimy do widza po każdym spektaklu, spotykamy się w kawiarni literackiej, aktorzy rozmawiają z widzami, składają autografy - mówił Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima, goszczący wraz z Katarzyną Chlebny, aktorką i reżyserką, w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Nowe wydanie listów Juliusza Słowackiego. Prof. Troszyński: dziennik całego życia poety

- Wszystkie lata i miesiące jego życia są usiane listami, tym świadectwem, pięknymi tekstami. Wierzyć się nie chce, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiono nie zaliczać tego do literatury, nie drukować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Juliusz Słowacki

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA