more_horiz
PR24 Portal
Section05
kurs walut

Prof. Waldemar Rogowski z BIK: spada zdolność kredytowa Polaków

Popyt na kredyty hipoteczne spadł w ostatnim czasie do najniższego poziomu od 14 lat, co jest wynikiem zmniejszenia zdolności kredytowych Polaków. Sytuacja pogorszyła się również w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim, powiedział profesor Waldemar Rogowski, główny ekonomista BIK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy NBP bank centralny deweloper kurs walut

Hrywna stanie się walutą wymienialną. NBP i PKO BP ustalają kurs z Narodowym Bankiem Ukrainy

Być może już w przyszłym tygodniu bank PKO BP będzie gotów do przyjmowania hrywien w ramach wymiany walutowej uzgodnionej ze stroną ukraińską - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Według dziennika wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy będą mogli po godziwym kursie wymienić hrywnę na złote i na prostych zasadach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina kurs walut wymiana walut NBP PKO BP finanse osobiste

NBP prognozuje dwucyfrową inflację na 2022 rok. "Dużo zależy od tarczy antyinflacyjnej"

Inflacja w 2022 r. wyniesie 10,8 proc. - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacji, opublikowanej w piątek przez Narodowy Bank Polski. W 2023 roku inflacja obniży się do 9 proc., a w 2024 r. spadnie do 4,2 proc. Przy czym - w opinii NBP - dużo zależy od tego, jak długo będzie utrzymywana tarcza antyinflacyjna.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja pkb prognoza kurs walut ceny paliw

Wahania kursu złotego. Jest reakcja NBP

- W dniu dzisiejszym NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote - podał bank w komunikacie. To reakcja na nadmierne wahania kursu złotego, które mogłyby zakłócić sprawne funkcjonowanie rynku walutowego, finansowego lub też negatywnie wpływać na stabilność finansową czy skuteczność polityki pieniężnej - poinformował NBP. 
Zobacz więcej na temat:  pieniądze NBP GOSPODARKA waluty wojna na Ukrainie kurs walut kurs dolara

Rosja - mimo wielkich rezerw - może zbankrutować. "To szokujące, jak szybko upada taki silny kraj"

Po raz pierwszy od ponad 20 lat analitycy dopuszczają scenariusz, w którym Rosja, mimo wielkich rezerw, bankrutuje. Stał się on możliwy po sankcjach nałożonych na rosyjski bank centralny - informuje "Rzeczpospolita". Nad krajem wisi widmo odcięcia części banków od systemu SWIFT, co zapowiedziały Komisja Europejska i USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja bankructwo wojna 2022 rynek finansowy banki kurs walut rubel

Eksperci: konflikty między państwami i biznes rządzą się różnymi prawami

Konflikt na polsko-białoruskiej granicy to sprawa trudna i niejednoznaczna z gospodarczego punktu widzenia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Gospodarki Światowej UKSW oraz Piotr Bartkiewicz z banku Pekao  SA. Obaj podkreślali, że biznes zwykle na ogląda się na racje państw. Byli natomiast podzieleni, co do wpływu konfliktu na kurs wymiany polskiej waluty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna hybrydowa Białoruś sankcje Unii Europejskiej eksport paliwa kurs walut

Eksperci: stopy procentowe nadal są w Polsce niskie na tle innych państw regionu, należy oczekiwać ich kolejnych wzrostów

Podwyżka stóp procentowych zaskoczyła rynek, ale była od miesięcy oczekiwana. Na tle innych państw regionu nadal mamy jednak stopy niskie i zatem należy spodziewać się ich dalszego wzrostu choć raczej na początku przyszłego roku niż w listopadzie. Co do rekordowo niskiej wyceny złotego, to podwyżka stóp podwyższyła ją tylko na chwilę – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Bartkiewicz, analityk banku PKO SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kurs walut inflacja stopy procentowe NBP eksport import

Eksperci: stale rośnie eksport, ale słaby kurs złotego zwiększa koszty importu

Dane o polskim eksporcie dowodzą, że umacniamy pozycję u naszych tradycyjnych odbiorców, ale również skutecznie poszukujemy nowych rynków zbytu. Pomagają nam w tym poprzerywane z powodu COVID-19 łańcuchy dostaw. Ale coraz ważniejsza staje się skuteczna dyplomacja gospodarcza, która musi wspierać ekspansję przedsiębiorców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej I prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu  Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport Niemcy handel import Indie Chiny Unia Europejska USA Afryka Australia Japonia NBP kurs walut monetyzacja

Eksperci: część przedsiębiorców nie akceptuje już zamknięcia gospodarki, niestety przechodzą do szarej strefy

Po roku pandemii i kryzysu w gospodarce część przedsiębiorców nie godzi się już z obostrzeniami i świadomie je łamie, przechodząc do szarej strefy. To może negatywnie wpłynąć na rynek także w przyszłości - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka z Banku Pocztowego i Bogdan Wyżnikiewicz reprezentujący Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa pracodawcy szara strefa kurs walut
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem