more_horiz
PR24 Portal
Section05

legislacja

Zmiany w prawie oświatowym. Sejm zdecydował o dalszych losach projektu ustawy

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu sprzeciwiającą się nowelizacji prawa oświatowego regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej. Projekt prawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja społeczeństwo Sejm legislacja nauczanie domowe

Ekspert z MRiT: ustawa o zarządzie sukcesyjnym jest dobrze oceniana, a wkrótce wejdą kolejne ułatwienia dla firm rodzinnych

- Dzięki ustawie dotyczącej zarządcy sukcesyjnego udało się uratować wiele mniejszych firm w Polsce, a pewnym dopełnieniem będą z pewnością przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnych - powiedział Andrzej Guzowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju firma przedsiębiorstwo przedsiębiorca legislacja

Podatek od przekazanych gotówką darowizn od osób najbliższych? NSA ma wyjaśnić sytuację

- Nieuzasadnione jest nałożenie ciężaru podatkowego z powodu sposobu przekazania między osobami najbliższymi pieniędzy będących przedmiotem darowizny w sytuacji, gdy sama umowa darowizny nie budzi wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. O sprawę zapytał Naczelny Sąd Administracyjny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA spadek legislacja podatek podatek dochodowy POLSKA społeczeństwo prawo

Stanisław Karczewski: stanowisko opozycji ws. zniesienia immunitetu budzi niesmak

- Jeśli jestem za jakimś projektem, to głosuję, jeśli nie, to nie głosuję - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Stanisław Karczewski, komentując postawę opozycji w sprawie zniesienia formalnego immunitetu. Przyznał też, że przywodzi mu to na myśl marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który "tchórzliwie" skrył się za immunitetem, zamiast stanąć przed prokuratorem i złożyć zeznania w sprawie doniesień o korupcji w kierowanym przez siebie szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Karczewski Senat polityka Katarzyna Gójska immunitet legislacja Prawo i Sprawiedliwość PiS

Farmy wiatrowe w Polsce. Wiceminister klimatu: decyzje co do ich budowy państwo oddaje w ręce społeczeństwa

- Najważniejszą zmianą w projekcie nowelizacji tzw. ustawy odległościowej jest to, że państwo oddaje decyzje w ręce społeczeństwa; to społeczność danej gminy będzie mogła decydować o zasadach dotyczących budowy farm wiatrowych - powiedział wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna OZE POLSKA legislacja

Rząd chce zaostrzyć prawo o ruchu drogowym. Chodzi o taxi zamawiane z aplikacji

Kierowcy sieci oferujących przejazdy samochodem zamawianym z aplikacji będą musieli poddać się faktycznej weryfikacji - zakłada projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, który trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, o czym informuje we wtorek dziennik "Rzeczpospolita". Te plany podobają się zarówno Uberowi, jak i Boltowi, największym tego typu graczom na rynku - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo taksówki taksówka Uber legislacja GOSPODARKA

Rozmowy o dystrybucji węgla trwają z ponad 600 gminami. Wiceminister aktywów państwowych potwierdza

- Jeszcze przed procedowaniem ustawy umożliwiającej dystrybucję węgla przez samorządy, zainteresowanie programem wyraziło ponad tysiąc samorządów. Obecnie trwają rozmowy z ponad 600 gminami. Program będzie w zasadzie powszechny - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel bezpieczeństwo energetyczne energetyka Ministerstwo Aktywów Państwowych legislacja

Dystrybucja węgla opałowego. Prywatne składy chcą współpracować z samorządami

Prywatne składy opału, skupione w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, chcą współpracować z samorządami przy dystrybucji węgla opałowego w preferencyjnej cenie 2 tys. zł za tonę. Izba zwróciła się do samorządowców o wypracowanie korzystnego dla obu stron modelu współpracy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel legislacja bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

Drugie podejście do zmian w systemie oświaty. Paweł Szrot: zmiany idą w dobrym kierunku

- Panu prezydentowi zależy na tym, żeby podpisać dobrą ustawę i by dobre prawo weszło w życie - powiedział minister w KPRP Paweł Szrot, przyznając, że przedstawiciele prezydenta brali udział w pracach nad nowym prawem oświatowym. - Chodzi o to, by usunąć z ustawy te kontrowersje, które da się usunąć - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja legislacja społeczeństwo szkoła dzieci

Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego. Wicepremier Sasin wyjaśnia powody wycofania projektu

- Analiza i publiczna dyskusja, która toczyła się od wtorku na temat projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego m.in. zarządów spółek Skarbu Państwa, skłoniła PiS do wycofania projektu - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne legislacja energetyka farmacja paliwa

Senatorowie KO odroczyli dyskusję o reparacjach. Jabłoński: zrobią wszystko by Niemcy uniknęły odpowiedzialności

Senat, na wniosek KO, nie zajmie się na razie projektem uchwały wzywającej Niemcy do wzięcia odpowiedzialności za skutki II wojny światowej i wypłatę Polsce zadośćuczynienia. - Zaszło parę okoliczności - tlumaczył senator KO Marek Borowski. Decyzję senackiej komisji skrytykował na Twitterze wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA legislacja Paweł Jabłoński reparacje wojenne Senat II wojna światowa

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia? Minister Maląg: pracodawca nie będzie mógł odmówić

- W noweli Kodeksu Pracy, który jest w Sejmie, mamy zapisy, że rodzic wychowujący dziecko do czwartego roku życia będzie mógł skorzystać z pracy zdalnej, a pracodawca nie będzie miał prawa odmówić - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzina POLSKA społeczeństwo praca zdalna legislacja

"Nasze podejście jest sprawiedliwe". Semeniuk o pomysłach Senatu na zamrożenie cen energii

-  Liczę na konstruktywną współpracę w Senacie, brak obstrukcji i urealnianie propozycji, jakie są przez Senat zgłaszane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk komentując senackie poprawki do ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023. Podejście rządu określiła jako "sprawiedliwe, związane z medianą i średnim zużyciem tej energii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju energetyka Senat legislacja prąd Krzysztof Świątek

Obywatelski projekt "W obronie chrześcijan". Milczanowska: to słuszna i pożądana inicjatywa

- Obywatelski projekt "W obronie chrześcijan" to bardzo słuszna i pożądana inicjatywa. W ostatnich latach obserwowaliśmy nasilenie bardzo przykrego zjawiska - fizycznego i werbalnego atakowania wiary oraz świątyń - podkreśliła Anna Milczanowska (PiS), dodając, że takie działania "łączą się z ruchem lewicowym", dlatego - jak wskazała - "musi nastąpić wzmocnienie przepisów w tym zakresie". Gościem Polskiego Radia 24 była także Daria Gosek-Popiołek (Razem).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo legislacja katolicyzm chrześcijaństwo