more_horiz
PR24 Portal
Section05
literatura dziecięca

Marcin Mortka "Drużyna Oka. Misja: Wilk"

Kolejne przygody Stefka, Iwo i Kaśki. Tym razem, ku swojemu niezadowoleniu, Stefek zostaje zwerbowany do wystąpienia w szkolnym przedstawieniu "Czerwony Kapturek". Kaśka natomiast postanawia zgłębić wiedzę na temat wilków, a Iwo… wciąż unika nauki jak ognia. Jednak oprócz szkolnej rutyny Drużyna Oka musi zmierzyć się z kolejną misją. Wilki są w niebezpieczeństwie!
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść literatura dziecięca dzieci

Jak rozbudzić w dzieciach miłość do książek?

Targi książki to wyjątkowe wydarzenie, na które można zabrać także dzieci, chociażby po to, by zobaczyły, jak wiele książek do przeczytania jest dostępnych na rynku czytelniczym. Jednocześnie targi to czas spotkań z autorami i ilustratorami, a także licznych warsztatów wokół znanych i lubianych tytułów. Wielkimi krokami zbliżają się zrzeszające liczne wydawnictwa ogromne targi książki w Warszawie, którym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek literatura dziecięca rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica

Renata Piątkowska "Biszkopt, pingwin i reszta"

Zbiór opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Bo czy komuś przyjdzie do głowy, że bocianica zaprzyjaźni się z człowiekiem tak, że będzie z nim oglądać telewizję? Albo że wilczyca przyjdzie do leśniczego na śniadanie? Albo że tajną bronią w czasie wojny będą mewy? Dowcipne i wzruszające opowiadania pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach – zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść literatura dziecięca dzieci

Katarzyna Wasilkowska "Noc strachów"

Była sobie czarna, czarna droga, która prowadziła przez czarną, czarną noc. A na końcu tej czarnej, czarnej drogi rosła wielka stara grusza. A przy tej wielkiej starej gruszy stał koślawy domek z desek. A przed tym koślawym domkiem płonęło małe ognisko. A wokół tego małego ogniska siedziało kilkoro przyjaciół. A każdy z tych przyjaciół miał do opowiedzenia niesamowitą historię...
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść literatura dziecięca dzieci

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Kulturoteka Martyna Chuderska

"Mały Koneser – Wielkie Święto Książki" i "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom"

W dniach 9-10 kwietnia odbyła się pierwsza edycja festiwalu wydawnictw dla dzieci i młodzieży – Mały Koneser – Wielkie Święto Książki! W Centrum Praskim Koneser można było spotkać 21 najlepszych polskich wydawnictw książek dziecięcych i młodzieżowych. W części dla młodego czytelnika przewidziano warsztaty i zabawy plastyczne z Piotrem Sochą, warsztaty wokół książek "Piżamorama" z wydawnictwem Wytwórnia, była niespodzianka od Justyny Bednarek, która przedpremierowo przeczytała książkę, którą właśnie pisze. 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Ukraina patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Kulturalna strefa Martyna Chuderska

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Kulturoteka

"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

"Wierszyki na dobranoc" autorstwa Kasi Huzar-Czub są pierwszą książką w serii wierszyków bliskościowych, którą autorka dedykowała swoim rodzicom. Wiodącym celem było oswajanie trudnych sytuacji, które wiążą się z wieczorną porą i pomoc najmłodszym w zasypianiu. Książka skierowana jest zarówno do dzieci, jak i towarzyszącym im dorosłym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła CKE literatura dziecięca

Ulf Stark "Chłopiec, dziewczynka i mur"

Adham widzi mur każdego ranka, kiedy wygląda przez okno. I codziennie ma nadzieję, że muru nie będzie. Ale zawsze tam jest, szary i ponury jak zwykle. I tak wysoki, że nie da się przez niego przedostać. A po drugiej stronie stoi dom, w którym kiedyś mieszkali - Adham, tata, mama i Sulafa, jego siostra. Sulafa tak bardzo chciałaby dostać pomarańczę z ich dawnego ogrodu!
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść literatura dziecięca dzieci

"Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim

Świnie są bardzo wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami, na temat których prowadzi się wiele badań naukowych. Jak się okazuje, są one w stanie odróżniać utwory muzyczne, rozpoznawać ludzi po twarzach, układać kolorowe klocki, używać narzędzi, a nawet grać w gry komputerowe! Nic więc dziwnego, że Krzysztof Łapiński postanowił uczynić świnię główną bohaterką swojej książki. To druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Pierwszą z nich był znany i lubiany "Dzik Dzikus".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca kultura dla dzieci

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem