more_horiz
PR24 Portal
Section05
literatura fantasy

Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Jakub Kukla literatura literatura polska literatura fantasy KULTURA

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

84 lata temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca