more_horiz
PR24 Portal
Section05

literatura polska

Irena Tuwim. Łódź, kobieca poezja i nieśmiertelny Puchatek

Od najmłodszych lat żyła w cieniu swojego słynnego, zresztą bardzo ukochanego brata. Jeśli jest dziś pamiętana, to nie za jej odważne wiersze czy przejmujące łódzkie wspomnienia, ale za polski przekład słynnych książek o Kubusiu Puchatku A. A. Milne'a. 7 grudnia mija 35 lat od śmierci Ireny Tuwim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Tuwim poezja tłumacz literatura literatura polska Kubuś Puchatek Julian Tuwim Łódź

Wacław Lednicki. Na wskroś polski znawca literatury rosyjskiej

55 lat temu, 29 października 1967 roku, zmarł w Nowym Jorku Wacław Lednicki, literaturoznawca, profesor kilku uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Berkeley. W świecie nauki zasłynął pogłębionymi analizami więzi literackich między spuścizna polską i rosyjską. Był autorem wielu prac charakteryzujących twórczość Puszkina.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Rosja Uniwersytet Jagielloński Berkeley Harvard emigracja

Henryk Bereza. Jeden z najoryginalniejszych krytyków literackich II połowy XX wieku

"Był krytykiem w pełni tego słowa niezależnym, autonomicznym i niepodległym. Nikt nie miał wpływu na jego system wartości artystycznych, żaden inny krytyk, żaden pisarz" - pisze w tekście "Henryk Bereza jakiego znałem" krytyk literacki Janusz Drzewucki. 96 lat temu urodził się Henryk Bereza, znany i ceniony krytyk literacki i eseista.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska eseistyka Marek Hłasko Edward Stachura Wiesław Myśliwski

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych polskich poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

35 lat temu, 19 października 1987, zmarł Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiętnika z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura literatura polska KSIĄŻKA