more_horiz
PR24 Portal
Section05

literatura

Nagroda Identitas 2023. Poznaliśmy zwycięzcę

Nagroda Identitas, przyznawana poetom i prozaikom przed 41. rokiem życia, to jedyna polska nagroda literacka, z którą wiąże się pobyt w Arktyce. Laureatem został Jan Maciejewski, a wyróżnienie przyznano Andrzejowi Muszyńskiemu. Decyzję poprzedziły warsztaty dla sześciorga nominowanych zorganizowane na norweskiej wyspie Uløya.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Nagroda Identitas Norwegia Magda Mikołajczuk Wyspa Uløya Uløya Jan Baron Małgorzata Lebda Agata Ludwikowska Jan Maciejewski Andrzej Muszyński Adrian Sinkowski

"Literatura, język, własne doświadczenie". Radiowe opowieści prof. Michała Głowińskiego

– W moich relacjach autobiograficznych nie ma ani cienia fikcji, choć obawiałem się, czy mogę je zapisywać, bo czasem brzmi to jak czysta literatura. Ale takie było moje doświadczenie – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji prof. Michał Głowiński. Ten znakomity literaturoznawca i językoznawca zmarł 29 września br. w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński PRL literatura wspomnienie

Szkoła Tłumaczy w Toledo. Wyznawcy trzech religii ocalają skarby starożytności

W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze starożytność filozofia literatura Hiszpania tłumaczenie islam chrześcijaństwo Żydzi

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany literatura KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

"Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza - historia, która wzrusza od lat

W oczekiwaniu na nową filmową wersję "Znachora" wsłuchajmy się w książkowy pierwowzór tej historii - powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Fragmenty "Znachora" w cyklu "Literacka sjesta" przeczyta Mieczysław Czechowicz. Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 15.00. Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Tadeusz Dołęga-Mostowicz Mieczysław Czechowicz

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Teatr komediowy w starym stylu. Michał Bałucki kontra krytycy

- Nie pomiatała nim nigdy publiczność, w przeciwieństwie do krytyki. Publiczność zawsze uwielbiała Bałuckiego. Osobiście bardzo ceniłem i cenię jego twórczość – mówił Kazimierz Dejmek w Polskim Radiu w 1984 roku. 186 lat temu w Krakowie urodził się Michał Bałucki, znany w drugiej połowie XIX wieku komediopisarz, którego ostre sądy krytyków literackich doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Michał Bałucki literatura literatura polska komedia Kazimierz Dejmek Stanisław Wyspiański