more_horiz
PR24 Portal
Section05

Litwa

Państwa bałtyckie zaostrzą kontrole na granicach? "Te działania są zrozumiałe"

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs zapowiedział, że w razie masowego napływu migrantów jego kraj może zamknąć granicę z Rosją i Białorusią. Napięta sytuacja panuje również na granicy z Estonią i Litwą. - Podejmowane działania w mojej opinii są jak najbardziej zrozumiałe - uważa Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Łotwa Litwa Estonia granica

Presja migracyjna na kraje bałtyckie. Coraz więcej osób trafia z Białorusi na Litwę poprzez Łotwę

Rośnie liczba nielegalnych migrantów, którzy na Litwę docierają z Łotwy - podają władze w Wilnie. Wynika to z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy łotewsko-białoruskiej. Ostatniej doby próbowało ją sforsować 90 osób. Dwudziestu migrantów zostało też zawróconych na granicy Litwy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Łotwa migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Białoruś

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa I wojna światowa historia Polski Józef Piłsudski Jan Józef Kasprzyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatanci Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Litwa historia Polski II wojna światowa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Wilno

"Słowa Mateusza Morawieckiego zostały zniekształcone". Szef MON Litwy o dostawie broni na Ukrainę przez Polskę

- Postawa Warszawy dotycząca dostaw broni dla Kijowa jest niezmienna, a słowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego zostały zniekształcone przez media - oświadczył w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, odnosząc się do słów szefa polskiego rządu dotyczących zaprzestania przekazywania broni dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Litwa broń wojna 2023 Europa

Minister Błaszczak: współpraca wojskowa z Litwą jest ścisła, razem jesteśmy silniejsi

- Wojsko Polskie od grudnia tego roku będzie wykonywało misje Air Policing nad Litwą i pozostałymi państwami bałtyckimi. Jesteśmy też bardzo zadowoleni ze współpracy związanej ze wspólnymi ćwiczeniami wojsk polskich i litewskich - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Litwa granica Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo

Szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Litwy: Polska inspiruje wzmacniając swoją siłę militarną

Moskiewski najazd na Polskę i Litwę nauczył nas tego, że aby wygrać, musimy być silni. Wygrać możemy tylko razem. Musimy też dbać, by zachodni partnerzy nas słuchali - mówili w TVP Info szefowie komisji spraw zagranicznych polskiego i litewskiego Sejmu Radosław Fogiel i Żygimantas Pavilionis.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Litwa Radosław Fogiel służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Krynica-Zdrój Forum Ekonomiczne w Krynicy Andrzej Duda Mariusz Błaszczak Litwa Korea Południowa Ulmowie Polonia

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Kresy Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa Czesław Miłosz literatura

Unia hadziacka i marzenia o stworzeniu Rzeczpospolitej Trojga Narodów

16 września 1658 zostało zawarte porozumienie pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a hetmanem kozackim Iwanem Wyhowski zakładało powołanie do życia nowego państwa składającego się z Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego i kozackiego Księstwa Ruskiego. Planów tych nigdy nie udało się jednak zrealizować.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA potop szwedzki Rzeczpospolita Litwa Ukraina POLSKA