more_horiz
PR24 Portal
Section05

LNG

GAZ-SYSTEM i ukraiński operator gazociągów GTS podpisały porozumienie o strategicznej współpracy

GAZ-SYSTEM i Gas Transmission System Operator of Ukraine podpisały porozumienie o wieloletniej współpracy. Określa ono zasady i kierunki budowania bezpieczeństwa energetycznego oraz wypracowania wiodącej pozycji operatorów na regionalnym rynku gazu ziemnego w procesie transformacji energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny LNG inwestycje energetyka

Orlen odebrał pierwszą dostawę LNG z gazowca "Lech Kaczyński". "Budujemy niezależność od Rosji"

W gazoporcie w Świnoujściu Orlen odebrał pierwszą dostawę LNG z gazowca "Lech Kaczyński". Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że jest to "przełomowy wielki dzień", bo Polska w ten sposób buduje niezależność energetyczną od Rosji. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen mówił o budowaniu wielkiego koncernu multienergetycznego, dywersyfikacji dostaw, a także podkreślił, że Polska "wyrwała się spod rosyjskiego buta"
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PKN Orlen gaz LNG Lech Kaczyński GOSPODARKA USA energetyka

"Zasilają wojenną machinę Putina". Do Belgii trafiło 4,3 miliona metrów sześciennych rosyjskiego LNG

Z najnowszych danych firmy ICIS wynika, że "prawie 4,3 miliona metrów sześciennych skroplonego rosyjskiego gazu ziemnego (LNG) trafiło do Belgii na pokładach gazowców w zeszłym roku. To około 70 procent więcej niż w 2021 roku i absolutny rekord". - Belgijski terminal LNG wspomaga wojenny wysiłek Putina - wskazuje belgijska telewizja VRT.
Zobacz więcej na temat:  gaz LNG energetyka Belgia kryzys Unia Europejska Bruksela ŚWIAT Europa GOSPODARKA sankcje Unii Europejskiej Rosja Gazprom

Ile firm energochłonnych złożyło już wnioski o dofinansowanie z powodu wzrostu cen gazu?

Firmy energochłonne złożyły wnioski na ponad 3,8 mld zł finansowego wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej, bo 151 wniosków złożyły duże firmy. Przedsiębiorstwa wnioskowały głównie o pomoc w wysokości do 4 mln euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka NFOŚiGW ministerstwo klimatu ekologia ceny paliw gaz ziemny tarcza antyinflacyjna LNG Baltic Pipe

Dostawy gazu do Polski są w pełni zbilansowane. Obajtek: magazyny są wypełnione, nie ma niebezpieczeństwa

Dostawy gazu do Polski są w pełni zbilansowane - zapewnił w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że magazyny są wypełnione i nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Odniósł się też do dywersyfikacji dostaw ropy, która to dywersyfikacja - jak pokreślił - trwała 6 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny LNG PKN Orlen bezpieczeństwo energetyczne

Badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Gaz-System kontynuuje budowę

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU. Prace mają na celu rozpoznanie ukształtowania dna morskiego i identyfikację przeszkód. Ich wyniki będą podstawą do projektowania elementów infrastruktury FSRU - poinformował Gaz-System.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura

Terminal LNG. Wiceszef portu Szczecin-Świnoujście: w tym roku może zawinąć ponad 60 gazowców

- Przewiduje się, że w 2023 r. do terminala LNG w Świnoujściu zawinie ponad 60 gazowców - powiedział wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz. Dodał, że realizowana obecnie inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny LNG POLSKA społeczeństwo