more_horiz
PR24 Portal
Section05
lód

"Milowy krok w badaniach historii polarnictwa". Odnaleziono słynny okręt Shackletona

Udało się odnaleźć statek słynnego badacza Antarktydy Ernesta Shackletona - Endurance. Jednostka zatonęła pod lodem w 1915 roku. Spoczywający na głębokości 3 km wrak zachował się w zadziwiająco dobrym stanie. Poinformował o tym organizator ekspedycji Endurance22 Falklands Maritime Heritage Trust.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda statek badania NAUKA odkrycia i ciekawostki lód klimat edukacja

ALERT POGODOWY IMGW ostrzega przed oblodzeniem na drogach. Alert dotyczy pięciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem w południowo-wschodniej Polsce i przed intensywnymi opadami śniegu w Karpatach. Ostrzeżenia przed oblodzeniem wydano dla województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, południowo-zachodniej części lubelskiego i dla powiatu garwolińskiego na Mazowszu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda lód śnieg drogi prognoza pogody Radio kierowców społeczeństwo

Odśnieżanie "Dużego" - prawo swoje, a rzeczywistość swoje.

Dziś podejmujemy niesamowicie trudny temat - to odśnieżanie naczep i zdejmowanie z nich lodu. Co ma zrobić kierowca, który musi ruszać w trasę, ale nie jest w stanie oczyścić swojego pojazdu? Czy Polska posiada do tego odpowiednią infrastrukturę?
Zobacz więcej na temat:  zima śnieg lód kierowca kierowcy autostrady drogi regiony POLSKA społeczeństwo KULTURA technologie GDDKiA policja służby i bezpieczeństwo motoryzacja samochody samochód bezpieczeństwo Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców

Śnieżyca, lód i mgła – jak zachować się na autostradzie?

Około 40 samochodów osobowych i ciężarowych zderzyło się w czwartek 20 stycznia na autostradzie z Pilzna do Pragi. Przyczyną była mgła i śliska droga. Na szczęście, nikt nie stracił życia. Co o tym zadecydowało? Jak kierowca powinien zachować się na autostradzie w sytuacji mgły, śnieżycy czy oblodzenia? Na te pytania odpowiedział Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka autostrady zima Polskie Radio Kierowców przepisy drogowe kodeks drogowy śnieg mgła lód

"Śmiertelne pułapki". Służby przestrzegają, by nie wchodzić na zamarznięte akweny

- Pamiętajmy, że nie ma bezpiecznego lodu. Nie próbujmy pod żadnym pretekstem wchodzić na zamarznięte akweny. Mogą występować przeręble zamarznięte powierzchownie, są to śmiertelne pułapki - ostrzegł rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Grubość lodu jest obecnie za mała, aby na niego bezpiecznie wejść - dodał IMGW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zima lód woda jezioro IMGW straż pożarna bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

Zimowe pułapki na autostradach i drogach szybkiego ruchu

W Polsce mamy coraz więcej autostrad i dróg szybkiego ruchu. To oczywiście wielkie ułatwienie dla osób podróżujących samochodami, a szczególnie w grudniu, w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Warto jednak pamiętać, że te drogi mogą także się stać prawdziwą pułapką, w której utkniemy na długie godziny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo motoryzacja autostrady drogi samochód lód śnieg Trójka Kuba Witkowski Mateusz Drozda

Polski ABS – HUOP

Był taki czas, kiedy nasz przemysł naprawdę funkcjonował, uczelnie i ośrodki badawczo rozwojowe rozwiązywały realne jego problemy i zamiast szukać, gdzie można kupić coś gotowego, myślano, jak można to zrobić samemu. W takich warunkach (dalekich przecież od ideału) mieliśmy pewne dokonania w pracy nad własnym antypoślizgowym systemem hamulcowym.
Zobacz więcej na temat:  lód zima kierowca drogi kierowcy społeczeństwo motoryzacja abs POLSKA HISTORIA Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców pogoda

Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

Prawie 11 proc. powierzchni lądów na Ziemi pokryta jest lodem. Od wielu lat największe lodowce - zarówno te na Antarktydzie, jak i w Arktyce - przesuwają się i topnieją. Ostatnio pojawiły się informacje o dramatycznym znikaniu lodowca na Grenlandii. Jakie są i jakie będą tego konsekwencje? Czy rzeczywiście znaczna część lądów znajdzie się na skutek topnienia lodowców pod wodą?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski lód klimat oceany morza śnieg grenlandia