more_horiz
PR24 Portal
Section05

Łotwa

"Kontynuujemy działania w kierunku izolacji Rosji". Wiceszef MSZ o zakazie wydawania wiz

Kontynuujemy działania dyplomatyczne w UE w kierunku pełnej izolacji Rosji. Jest nieakceptowalne, aby obywatele państwa, które napadło na Ukrainę, swobodnie podróżowali po UE - skomentował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do oświadczenia premierów Polski i państw bałtyckich ws. blokady wydawania wiz dla Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie turystyka wizy Litwa Łotwa Estonia Paweł Jabłoński

Koniec wydawania wiz dla Rosjan. Polska i kraje bałtyckie nie będą już wpuszczać turystów

Od 19 września Polska i kraje bałtyckie przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskim turystom - poinformowali we wspólnym oświadczeniu premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Obywatele Rosji nie będą mogli też dostać się do Unii Europejskiej przez terytoria tych państw. Ograniczenia nie będą dotyczyć m.in. dyplomatów, Rosjan walczących o wolność swojego kraju, niezależnych dziennikarzy oraz ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie turystyka wizy Litwa Łotwa Estonia

Samolot zniknął z radarów nad Morzem Bałtyckim. Szwedzkie służby znalazły szczątki wraku

Prywatny odrzutowiec Cessna 551, który leciał z Hiszpanii do Kolonii w Niemczech, rozbił się u wybrzeży Łotwy. Z załogą kontakt został utracony jeszcze nad Francją. W związku z nietypową trajektorią lotu maszynie towarzyszyły myśliwce niemieckie i duńskie. Samolot minął przestrzeń powietrzną niemiecką, duńską, następnie szwedzką. Potem znalazł się nad łotewskimi wodami terytorialnymi, gdzie zniknął z radarów.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Hiszpania Niemcy samolot ŚWIAT Europa Morze Bałtyckie

Jak nie dopuścić do wojny z Rosją? Minister obrony Łotwy wyjaśnia

- Nie wykluczamy, że Łotwa będzie mierzyć się z naciskiem ze strony Rosji, ale nie sądzimy, że wtargnie ona do naszego kraju - oświadczył łotewski minister obrony Artis Pabriks, cytowany przez agencję LETA. Jak dodał, istotne dla bezpieczeństwa Łotwy jest wdrożenie wojskowej służby, zaopatrzenie się w nową broń oraz wzmacnianie państwa w ramach NATO i UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Łotwa wojna 2022

"Sojusznicy NATO patrzą na ten region ze specjalną uwagą". Ekspert OSW o wschodnim Bałtyku

Bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego, w związku z wojną na Ukrainie, to temat bardzo istotny dla Litwy, Łotwy i Estonii. - Wszystkie te trzy państwa obawiają się, że mogą być w przyszłości kolejnymi ofiarami rosyjskiej agresji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Rosja Europa Morze Bałtyckie Szwecja Finlandia Estonia Litwa Łotwa Bartosz Chmielewski Włodzimierz Marciniak