more_horiz
PR24 Portal
Section05

Łotwa

Rośnie presja na granicę Łotwy, powstaje bariera. "Rosja i Białoruś będą nadal wykorzystywać migrantów jako broń"

- Rosja i Białoruś nadal będą wykorzystywać przeciwko nam migrację w charakterze broni - oceniła Elizabete Vizgunova-Vikmane, ekspertka Łotewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Łotewskie władze i straż graniczna alarmują: gwałtownie rośnie liczba nielegalnych imigrantów na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna wojsko policja Łotwa

Rośnie presja migracyjna na granicy łotewsko-białoruskiej. Władze w Rydze przyspieszą budowę ogrodzenia

Przyspieszenie budowy ogrodzenia na granicy Łotwy z Białorusią będzie kosztować łotewskie państwo dodatkowe 3 mln euro - przekazał w poniedziałek portal LSM. Nowy rząd w Rydze zapowiedział, że jednym z jego celów jest dokończenie budowy płotu w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Łotwa migracja służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny 2023 wojna hybrydowa granica Ryga Bialoruś

Niespokojnie na granicy Łotwy z Białorusią. W stronę nielegalnych migrantów padły strzały

Nie ustają próby przedostawania się nielegalnych migrantów na tereny Unii Europejskiej od strony Białorusi. Tym razem gorąco było na granicy tego kraju z Łotwą. Próbujących się przedrzeć przez zapory przybyszów z Afryki i Azji zatrzymała miejscowa straż graniczna. W czasie incydentu padły strzały.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Łotwa granica kryzys migracyjny 2023 Białoruś

NASZ WYWIAD Łotewski dyplomata dziękuje Polsce za patrole nieba. Apeluje: NATO musi wzmocnić odstraszanie Rosji w regionie

- Kluczową misją Polski, Łotwy, Litwy, Estonii przez wiele dekad będzie wyjaśnianie naszym partnerom zachodnim sytuacji na flance wschodniej i argumentowanie na rzecz właściwych decyzji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador Łotwy Gints Jegermanis. Podkreślił, że by wzmocnić flankę wschodnią, NATO powinno wzmocnić odstraszanie Rosji, tak by wiedziała, że każdy atak w naszym regionie skończy się dla niej boleśnie. Dodał, że od kilku lat trwa budowa silnej koalicji regionalnej, która mogłaby wspólnie pracować nad wyzwaniami w wielu obszarach, nie tylko bezpieczeństwa, ale też np. energetyki, cyfryzacji, infrastruktury podmorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Unia Europejska infrastruktura Łotwa Litwa Estonia Morze Bałtyckie

Startuje program "Bon Pierwszaka" – wsparcie dla tysięcy polskich uczniów z zagranicy

W nowym roku szkolnym niemal 2000 pierwszoklasistów ze 100 polskich szkół z Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy i Węgier otrzyma od państwa polskiego wyprawki szkolne oraz jednorazowe stypendia finansowe. Z początkiem września 2023 r. rusza ósma edycja "Bonu Pierwszaka", programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, a finansowanego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Łotwa Estonia Polacy za granicą kancelaria premiera

Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość

Polska, Łotwa, Ukraina, Litwa i nieobecna w tym roku Białoruś, choć są bardzo różne, mają przecież ogromne wspólne dziedzictwo. A te można wyrazić poprzez twórczość. Stąd wywodzi się idea Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023", który łączy kultury narodów mających wspólną przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wilno Litwa Łotwa Ukraina Białoruś TEATR wystawa koncert Justyna Grabarz Trójka