more_horiz
PR24 Portal
Section05

Lublin

Pamięć i spotkanie przy stole: dwa najważniejsze składniki kulinarne

Kuchnia, a dokładniej tworzenie, przyrządzanie i serwowanie potraw, to też sztuka. Według koneserów kulinariów to wręcz najszlachetniejsza ze sztuk, gdyż chroni nas od głodowej śmierci! Co więcej, przyrządzanie potraw łączy się ze sztuką ich prezentacji. Nie bez powodu mówi się przecież, że "je się oczami"... Dlatego dzisiaj w swoim programie Redbad Klynstra zgłębiał tajniki kuchni, prezentacji dań i tworzenia wokół nich historii, a także tworzenia recenzji kulinarnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie kulinaria historia Polski Lublin Redbad Klynstra Trójka

"Kongres futurologiczny": Lema zaskakująco trafna wizja teraźniejszości?

Jednym z patronów minionego roku 2021 był Stanisław Lem. Twórczość tego wybitnego pisarza, filozofa i futurologa wciąż jest inspiracją dla artystów. Stąd też narodził się m.in. spektakl "Kongres futurologiczny" w lubelskim Teatrze Czytelnia Dramatu w reżyserii Daniela Adamczyka. O nim właśnie rozmawia w swoim programie Redbad Klynstra.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR spektakl Stanisław Lem Lublin Redbad Klynstra Trójka

Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  śpiew konkurs Lublin Jakub Jamrozek muzyka klasyczna pieśń opera

"Problem nasila się w wakacje". Właściciele porzucają starsze i schorowane psy

Wakacje to niestety taki czas, kiedy psy zaczynają przeszkadzać niektórym opiekunom. Powód? Kolidują z urlopowymi planami, są za stare albo po prostu chorują. - Właściciele często podwożą je do bramy naszej placówki i zostawiają - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Okrasa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej pies zwierzęta schronisko dla zwierząt Lublin

Sukces wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" 

Jeszcze przez kilka dni w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości malarki Tamary Łempickiej. - Wystawa cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedziło ją już blisko 70 tys. osób. W ostatnich dniach jej trwania spodziewamy się kolejek - mówi w Czwórce Katarzyna Mieszkowska, dyrektor muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Lublin KULTURA malarstwo Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Lubliner Festival. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania

Lublin swego czasu był jednym z ważniejszych punktów kultury żydowskiej w Polsce. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczyna, ma wypełnić pustkę kulturową, która powstała po II wojnie światowej i marcu 1968 roku. To wielkie święto muzyki, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Lublin Żydzi MUZYKA Katarzyna Cygler Trójka

"Wschód Kultury" - spotkajmy się w Białymstoku

"Wschód Kultury - Inny Wymiar" w Białymstoku (25-28 sierpnia) to ostatnia, po "Europejskim Stadionie Kultury" w Rzeszowie i "Innych Brzmieniach" w Lublinie odsłona cyklu festiwali, którego ideą jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miłość natura tradycja Rzeszów Lublin Wrocław książki Rok Romantyzmu Polskiego płyta