more_horiz
PR24 Portal
Section05

Łukasz Orbitowski

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA literatura

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki

"Wojna powietrzna i literatura". Gociek: z kart tej książki bije autentyczna wściekłość

- To nie jest książka, która jest wołaniem o to, aby zamiast nad ofiarami nazistowskich Niemiec świat pochylał się ze współczuciem nad Niemcami, bo byli niewiniątkami. Nie, nie, nie. Sebald pisze wprost, że jedną z przyczyn tej zbiorowej amnezji i amputacji pamięci było takie przekonanie, że skoro myśmy dokonali tak wielu strasznych rzeczy, to właściwie w pewien sposób nawet nie wypada, czy nie powinniśmy upominać się o własne traumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA Niemcy

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki KULTURA literatura USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo

Łukasz Orbitowski o "Stuleciu Jakowa": wielka historia z małej perspektywy

- Jakow to człowiek, który robił złe rzeczy, ale zachował w sobie sumienie, może dlatego tak bardzo lubimy tę postać. Autor bardzo chciał, żeby ta książka była w Polsce czytana, żeby dotarła do ludzi, by pomóc trochę lepiej poznać wspólnotę losu naszego i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem mówił w PR24 o książkowych nowościach.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Ukraina historia Europy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Zaułek koszmarów". Orbitowski: poruszająca historia o wzlocie i upadku człowieka

- Była we mnie obawa, że Gresham, ze względu na "dzikość" swojego pisarstwa i absolutny brak hamulców (...) otworzy drzwi do czarów i wtedy byłoby po książce. Na szczęście tak nie zrobił, dając nam w zamian poruszającą historię wzlotu i upadku człowieka, który marzył o tym, żeby mieć pieniądze, sławę i lekko sobie żyć - mówił Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo społeczeństwo KULTURA

"Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli. Gociek: doceniam wkład pracy autorki

Miałem takie wrażenie, że tymi wszystkimi chwytami formalnymi Valeria Luiselli troszeczkę przykrywa może własny brak - przepraszam, że tak powiem - "poweru" w piórze - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, odnosząc się do książki "Archiwum zagubionych dzieci". Łukasz Orbitowski porównał lekturę do "wydrukowanego profilu w mediach społecznościowych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

- Cieszę się, że ten rok był, jednak mam wrażenie, że był to czas zmarnowanych szans, bo było dużo różnych inicjatyw "ku czci". Sądzę, że brakuje nam całej masy uchwytów do tego, by w pełni Lema odświeżyć i go rozumieć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był również Łukasz Orbitowski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Rok Lema społeczeństwo

Dyskusja o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Cykl debat Polskiego Radia 24

Cykl debat poświęconych najważniejszym wydarzeniom w kraju i za granicą wypełni w piątek 31 grudnia ramówkę Polskiego Radia 24. Wśród dyskusji, których będzie można posłuchać od sylwestrowego przedpołudnia aż do północy w PR24, na pierwszy plan wysuwa się debata na temat sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kryzys na granicy społeczeństwo Białoruś media radio Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Jarosław Guzy Antoni Opaliński Błażej Prośniewski Łukasz Adamski Krzysztof Świątek Michał Rachoń Cezary Gurjew Adrian Klarenbach Mirosław Skowron

PR24 "Reportaż z własnej traumy". Orbitowski o książce "Memorial drive"

- To historia jest prosta, ale opowiedziana w sposób niesłychanie przykuwający uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o książce "Memorial drive" autorstwa Natashy Trethewey. - Nie wyobrażam sobie osoby z resztką wrażliwości, która by przeszła obok tej krótkiej, poruszającej książki, obojętnie - wskazał Łukasz Orbitowski. - Przyszły mi do głowy dwa sformułowania: jedno to "reportaż z własnej traumy", a drugi, bardziej trafny to "świadectwo" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura książki

PR24 O grach komputerowych i jazzie. Książki nie tylko dla koneserów

W audycji "Posłowie" recenzja dwóch książek, które opowiadają o dość hermetycznych światach - gier komputerowych i muzyków jazzowych. Sid Meier wspomina kulisy swojej pracy nad najważniejszymi grami, a Piotr Jagielski przenosi nas w rozmowach do USA i opowiada historię amerykańskiej muzyki jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Orbitowski Piotr Gociek KSIĄŻKA czytelnictwo literatura Jazz

Orbitowski o książce "Chciałem być piosenkarzem"

- Mimo sympatii do tego dzieła, która może jest spowodowana sympatią do samej postaci Krzysztofa Krawczyka, odnoszę wrażenie, że obcuję z biografią z fabryki biografii. Bierzemy trochę artykułów prasowych, rozmawiamy z paroma znajomymi i dodajemy odrobinę wpisów internautów mniej lub bardziej znanych, mieszamy i oto jest opowieść o człowieku - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA Polskie Radio 24 Krzysztof Krawczyk czytelnictwo biografia

"Za pierwszym razem odbiłem się od tej książki". Gociek o "Czerwonych tarczach" Iwaszkiewicza

- Trzeba mieć pewien aparat poznawczy oraz inaczej nastawioną wrażliwość, żeby pewne rzeczy "pożreć". Czytałem tę książkę z wielkim zainteresowaniem, aczkolwiek mam zastrzeżenia - mówił Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował powieść "Czerwone tarcze" Jarosława Iwaszkiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Jarosław Iwaszkiewicz literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski POLSKA Polskie Radio 24

"Autor wcale nie stara się ich wybielić". Gociek o obrazie Niemców w opowieści Haralda Jähnera

- Biorąc pod uwagę, że autorem jest Niemiec, to ta książka nie jest jakoś specjalnie wybielająca - powiedział w audycji "Posłowie" na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek recenzując opowieść "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" autorstwa Haralda Jähnera. - Jednocześnie jest wolna od ceremonialnego bicia się w pierś - dodał Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA HISTORIA II wojna światowa reportaż Niemcy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura