more_horiz
PR24 Portal
Section05

Lwów

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga - kapłana i naukowca

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską - przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego przez Instytut Epidemiologii i Higieny.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Lwów Kościół katolicki II wojna światowa Ukraina

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Adam Mickiewicz HISTORIA Józef Piłsudski Lwów POLSKA Warszawa

Uniwersytet Jana Kazimierza - jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w II Rzeczpospolitej

103 lata temu uniwersytet we Lwowie otrzymał imię Jana Kazimierza. - To była bardzo nowoczesna uczelnia, czego przykładem jest rozwój wielu dyscyplin naukowych. W taki sposób jak tam, nie rozwijały się one na innych uniwersytetach w Polsce ani w Europie - mówił historyk i prawnik prof. Adam Redzik w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Lwów szkoła II RP Dwudziestolecie międzywojenne

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla żony

77 lat temu Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Lwów Gdańsk

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 80 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo grafika Lwów Kraków kabaret

Lwów: akcja "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego". Białe i czerwone znicze na mogiłach całej nekropolii

W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 19. odbyła się akcja "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego", zorganizowana przez Konsulat Generalny RP. Miejscowi Polacy zrzeszeni w różnych organizacjach, uczniowie szkół oraz lwowscy harcerze zapalali białe i czerwone znicze na mogiłach całej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Wszystkich Świętych aktualności katolickie chrześcijaństwo cmentarz Lwów