more_horiz
PR24 Portal
Section05

Maciej Kurzajewski

"10 kroków na Księżyc". Jakie aktywności fizyczne wykonuje się w warunkach kosmicznych?

Konkurs "10 kroków na Księżyc", organizowany w ramach audycji "Lato z Radiem", jest już na półmetku. 17 sierpnia odbył się drugi etap, w ramach którego specjaliści z placówki badawczej Lunares Space mogli lepiej poznać umiejętności i osobowość uczestników. Pod koniec miesiąca dowiemy się, kto weźmie udział w symulacji podróży w kosmos.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Maciej Kurzajewski kosmos

W trzy dni z Cieszyna na Hel. "Zrównoważony challenge" z Polskim Radiem Kierowców

Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji "Zrównoważony challenge" w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Trzy drużyny dziennikarzy Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu. Cel podróży jest ten sam, ale metody jego osiągnięcia różne: auto spalinowe, auto elektryczne i pociąg. Akcja ma pokazać różnice i podobieństwa w zakresie bezpiecznego, ekonomicznego i ekologicznego podróżowania.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski turystyka podróże motoryzacja Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo

Państwo Środka. Dlaczego Chiny tak nas intrygują i zaskakują?

Intrygujące, nowoczesne, a może zaskakujące, irytujące i niezrozumiałe dla Europejczyków mocarstwo? Jakie są naprawdę Chiny? - To kraj ogromnych kontrastów, który liczy 1,4 mld ludzi - mówi w "Czterech porach roku" Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji. Z jednej strony Państwo Środka to ogromne wieżowce w miastach, a z drugiej strony - niepokazywane światu małe wioski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski podróże Chiny Tomasz Sajewicz

Cyberbezpieczeństwo. Jakich aplikacji powinniśmy unikać?

Każdego dnia spędzamy w telefonach już nie minuty, tylko godziny. Nasz czas pochłaniają przede wszystkim aplikacje. Jednak niektóre z nich potrafią być naprawdę niebezpieczne. - W momencie, kiedy aplikacja prosi nas o dostęp do danych w telefonie, powinna się nam zapalić czerwona lampka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Igor Protasowicki, informatyk, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski cyberbezpieczeństwo

Wiosenne treningi. Jak ćwiczyć z głową i wrócić do formy po zimie?

Wiele osób pod koniec zimy stwierdza: "od jutra będę lepsza/szy i od wiosny zacznę ćwiczyć". Warto trzymać się tego postanowienia. Jak ćwiczyć z głową, aby nasze wiosenne treningi nie zakończyły się kontuzją? Maciej Walecki wraz z trenerką fitness Nicole Styk demonstrują, jak ćwiczyć z głową, by powrócić do formy (albo w ogóle ją zbudować) po zimie. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski aktywność fizyczna trening siłowy zdrowie siłownia wiosna społeczeństwo fitness

Światowy Dzień Poezji. "Ona pozwala nam żyć, jest w niej nadzieja"

Popularyzacja poezji - pisania, czytania i publikowania wierszy - to cel obchodzonego od 1999 roku w pierwszy dzień wiosny (21 marca) Światowego Dnia Poezji. Z tej okazji na całym świecie organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji. My w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o Krakowskim Salonie Poezji, czyli inicjatywie zapoczątkowanej w styczniu 2002 roku przez Annę Dymną. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski poezja Anna Dymna Krzysztof Orzechowski wiersze literatura

Oszustwa "na legendę". Jak uchronić się przed utratą pieniędzy?

Mimo regularnych ostrzeżeń i wytężonych wysiłków policjantów wciąż wiele osób starszych pada ofiarą oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy, pracowników administracji bądź znajomych naszych bliskich. W ten sposób , nazywany metodą "na legendę", przestępcy mogą pozbawić nas wszystkich oszczędności. Co możemy zrobić, aby uchronić seniorów przed tego typu oszustwami?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa oszustwo kradzież kradzież pieniędzy Maciej Walecki