more_horiz
PR24 Portal
Section05

Magda Mikołajczuk

Przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Z. Herberta

Po raz 10. przyznana została Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Laureatką została Marianna Kijanowska, ukraińska poetka i tłumaczka, autorka wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy". - My jako organizatorzy tej nagrody cieszymy się, że możemy w toku tej strasznej wojny okazać wsparcie ukraińskiej kulturze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Ukraina Zbigniew Herbert konkurs Magda Mikołajczuk Maria Dzieduszycka pisarze i poeci II wojna światowa

Magda Mikołajczuk o książce Kazimierza Moczarskiego "Rozmowy z katem"

W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i dniu rocznicy śmierci Kazimierza Moczarskiego (zmarł 27.09.1975) - przypomnienie jego książki "Rozmowy z katem". Moczarski - prawnik, pisarz, AK-owiec, uczestnik Powstania Warszawskiego - po wojnie uwięziony przez władze komunistyczne kilka lat spędził w jednej celi z generałem SS Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy Polaków. "Rozmowy z katem" to psychologiczny portret hitlerowskiego zbrodniarza i studium mechanizmów, które rządziły nazizmem.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk

Ciągłość wojny i wynikające z niej traumy. "Czarny hetman" Barbary Sadurskiej

W "Czarnym hetmanie" poznajemy samotnego czterdziestoparoletniego Serba, który po latach wraca do Krakowa, gdzie studiował. Niedługo ma do niego dołączyć czternastoletni syn. Poznajemy przeszłość bohatera i jego ojca, związaną z wojną w byłej Jugosławii. A tak naprawdę czytamy o wszystkich wojnach tego świata i wynikających z niej traumach.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Barbara Sadurska literatura książki

Czy miłość jest możliwa w piekle obozu koncentracyjnego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że piekło obozu koncentracyjnego to przestrzeń, w której nie ma miejsca na miłość. A jednak. Miłość w strasznych warunkach istniała, rozkwitała, a przede wszystkim dawała siłę, by przetrwać. I o tym opowiada Sylwia Winnik w reporterskiej książce pt. "Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka"
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk książki Majdanek

Magda Mikołajczuk o powieści "Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć" autorstwa Marca Levy

O powieści "Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć" autorstwa Marca Levy, jednego z najpoczytniejszych francuskich pisarzy. Kilka dni przed ślubem Julia dowiaduje się o śmierci ojca, z którym miała kiepskie relacje. Po pogrzebie otrzymuje robota, który wygląda jak jej ojciec i jest wyposażony w jego pamięć i część neuronów. Oboje wyruszają w podróż, która ma nadrobić stracony czas. Na podstawie książki powstał serial z Jeanem Reno i Alexandrą Marią Larą.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk