more_horiz
PR24 Portal
Section05

Magdalena Drohomirecka

Zapomniane bohaterstwo Polaków. Dlaczego tak się stało?

W czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków. Dlaczego przez tyle dziesiątków lat byli zapomniani? Dlaczego świat i Europa mówią o "polskich obozach śmierci", a milczą o cichym bohaterstwie? Zdaniem prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, wpłynęła na to przede wszystkim sytuacja polityczna i fakt, że Polska nie była wolnym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Instytut Pamięci Narodowej Magdalena Gawin Instytut Pileckiego

Rozbita rosyjska siatka szpiegów. Gdula: rozsądek nakazuje jak największą mobilizację służb

- Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, trzeba założyć najgorsze scenariusze. Jeśli ktoś buduje siatkę, która zbiera informacje dotyczące poruszania się pociągów, transportu uzbrojenia, to prawdopodobne jest, że przygotowywane są bardziej ofensywne działania naszych wrogów, działania dywersyjne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Gdula lewica Trójka Nowa Lewica Magdalena Drohomirecka szpieg szpiegostwo Rosja Ukraina serwis wschodni służby i bezpieczeństwo

Autorytet Jana Pawła II. Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo?

W "Klubie Trójki", wraz Bronisławem Wildsteinem, autorem książki "Wobec wojny, zarazy i nicości", i prof. Andrzejem Nowakiem, który opublikował niedawno książkę "Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza", rozmawialiśmy o tym, w jakim miejscu jesteśmy jako społeczeństwo, także w kontekście debaty wokół Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Jan Paweł II Bronisław Wildstein Klub Trójki

Manasterski o "perfidnej rozgrywce PO". "Zamiast walczyć z pedofilią, Platforma uderza w media publiczne"

- To niebywałe, Platforma Obywatelska, zamiast rozliczyć samą siebie, za swoją nieodpowiedzialność, błędy (...), atakuje dziennikarzy i wywołuje ogromną spiralę hejtu - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Chodzi o sprawę śmierci 16-letniego chłopca ze Szczecina i pedofilii w strukturach PO. Politycy Platformy winą za tragedię obarczają redakcje, które ujawniły ten problem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Platforma Obywatelska pedofilia Szczecin Magdalena Drohomirecka

"Dobrze naoliwiona maszyna". Andrzej Kosztowniak o finansach publicznych w Polsce

- Nasze państwo po 8 latach rządów PO było w skrajnym wyczerpaniu, a dziś finanse publiczne pokazują dobrze naoliwioną maszynę (...). To największe osiągnięcie rządów PiS - skomentował w Programie 3 Polskiego Radia przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Kosztowniak (PiS).  
Zobacz więcej na temat:  Trójka polityka finanse publiczne finanse Magdalena Drohomirecka Prawo i Sprawiedliwość

"Celem uderzenie w otoczenie abpa Sapiehy". Prof. Skibiński o procesie księży w 1953 r.

- Kościół w Polsce był zasłużony dla przeciwstawiania się okupantowi niemieckiemu i nazizmowi, był ofiarą terroru niemieckiego, więc trudno było użyć kalki pojęciowej, którą komuniści stosowali w innych krajach Europy, że ludzie Kościoła współpracowali z nazistami - mówił prof. Paweł Skibiński, historyk, politolog (Uniwersytet Warszawski, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Magdalena Drohomirecka II wojna światowa PRL Kościół komunizm

Wolność słowa w mediach. Czy jest zagrożona?

Czy wolność słowa i publiczne wyrażanie swoich opinii przez dziennikarzy i komentatorów może być zakazane? Oczywiście, że tak. – Pamiętamy to z czasów słusznie minionych. Skąd zatem próby kneblowania dziennikarzy krytycznie opiniujących działania konkurencji? – O zjawisku, rozwiązaniach prawnych w takich sytuacjach, kwestiach etycznych, ale też i o prostej dziennikarskiej rzetelności w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiała Magdalena Drohomirecka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka wolność słowa media

Czy Rosja może mieć swoją Norymbergę? Dyskusja w "Klubie Trójki"

Jak ukarać winnych agresji na Ukrainę? Jak wzmocnić działania prewencyjne przeciw wojnie? W Berlinie obyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Pileckiego, a prezentująca relacje świadków rosyjskich zbrodni zebrane przez Centrum Lemkina. W studiu „Klubu Trójki” relacja z konferencji i komentarze ekspertów i publicystów.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Jarosław Guzy Magdalena Gawin Magdalena Drohomirecka Trójka

Afera korupcyjna w PE. "Nie da się jej zamieść pod dywan"

– Ta afera rozwija się w tempie zaskakującym. Przyczyna jest prosta: policje trzech krajów – Belgii, Włoch i Grecji – wybudziły się z zimowego snu i postanowiły działać. Mówi się, że ma to dotyczyć 60 eurodeputowanych. Kwoty, które są już podawane np. przez Dominika Tarczyńskiego, to 60 mln euro, a rozmawiamy o dwóch sponsorach i to tych najważniejszych. Wiadomo, że największym i najbardziej niebezpiecznym sponsorem jest Rosja – mówił publicysta Adrian Stankowski. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka korupcja Parlament Europejski

Sprawa odszkodowań za starty wojenne. Prof. Wnęk: dyplomacja Niemiec w głębokim kryzysie wizerunkowym i intelektualnym

- Spodziewałem się, że padną jakieś argumenty, prawne czy historyczne mające podtrzymywać obraz, że Niemcy rozliczyły się z okresem nazizmu, jednak nic takiego nie miało miejsca, nie było żadnej dyskusji o kwestiach prawnych czy historycznych, poczucia odpowiedzialności moralnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Wnęk,  historyk, Uniwersytet Jagielloński, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. J. Karskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Magdalena Drohomirecka II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy

Luka w niemieckiej pamięci. Co dalej z odszkodowaniami za II wojnę światową?

Jak wynika z lakonicznego komunikatu władz w Berlinie, Niemcy nie zamierzają podejmować negocjacji w sprawie reparacji wojennych dla Polski. Zdaniem gości "Klubu Trójki" niemiecka odpowiedź na polski wniosek jest obcesowa i stawia pod znakiem zapytania prawdziwość polsko-niemieckiego pojednania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka stosunki polsko-niemieckie Magdalena Drohomirecka Ryszard Legutko Zdzisław Krasnodębski II wojna światowa

Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec

Rzeźbiarka, scenograf, artystka wszechstronna. Instalacje Ludwiki Ogorzelec podziwiane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Artystka jest autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej, w której szeregach po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działała. W tamtych czasach wykonywała unikatowe projekty biżuterii. Dziś można oglądać je na jednej z wystaw. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka stan wojenny Trójka Klub Trójki