more_horiz
PR24 Portal
Section05

Magdalena Merta

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA historia Polski Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

Stefania Domańska - aktorka, reżyserka, nauczycielka. "Do młodych podchodziła z niesamowitą empatią"

- Stefania Domańska była moim nauczycielem zawodu i przewodnikiem w młodości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Dylewska, pracownik merytoryczny Biblioteki Narodowej, dawna uczennica słynnej aktorki. W audycji "Polki" opowiedziała o metodach pracy Stefanii Domańskiej. - To było niesamowite, jak delikatnie i empatycznie pracowała z młodym człowiekiem - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta KULTURA aktor reżyser

Seweryna Szmaglewska - jedyna Polka, która zeznawała w procesie norymberskim

- Trybunał preferował i wybierał ikoniczne postacie. Zeznających w trakcie tego procesu było 240 osób. (...) Wybierając osoby z Polski, wybrano przedstawicieli ofiar obozów z dwójką polskich świadków. Ich zeznania wywarły wstrząsające wrażenia, również na oskarżonych - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Habowski, prawnik specjalizujący się w prawie międzynarodowym (Instytut Pileckiego). 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta historia Polski Armia Krajowa Auschwitz II wojna światowa Norymberga HISTORIA

Historia "mebli Kowalskich". "Odpowiedź na potrzeby tamtego czasu"

- Panuje wśród niektórych opinia, że moi rodzice zniszczyli tradycyjne meble, projektując meblościankę. To nie jest prawda, ponieważ tych małych mieszkań nie dało się urządzić, tak jak to bywało przed wojną w większych lokalach, gdzie była osobna sypialnia, osobno salon, pokój dziecięcy, jadalnia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Merta architektura projektowanie historia PRL

"Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej". Uczennica wspomina Irenę Dubilską

-  Kiedy wchodziło się do pani profesor, to jakby wchodziło się do innego świata. Miała niesamowicie urządzony salonik, pełen starych mebli, w którym tchnęło sztuką, tchnęło kulturą. Stał tam wielki fortepian, koncertowy, albo prawie koncertowy - mówiła w Polskim Radiu 24 skrzypaczka Sylwia Konopka-Brych, wspominając Irenę Dubilską. - Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej, a jednocześnie uwielbiała grać - dodała.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Magdalena Merta skrzypce MUZYKA muzyka klasyczna

Wspomnienie Maryny Miklaszewskiej. Magdalena Piejko: miała serdeczny ton do nowo poznanych

- Poznałyśmy się zaraz po tym, jak wydała powieść "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera", moim zdaniem książkę taką troszeczkę zapomnianą - mówiła w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji Magdalena Piejko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko Magdalena Merta Maryna Miklaszewska odeszli 2022 Solidarność opozycja demokratyczna KULTURA

"Czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań". Dr Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej

- Podkreślała wartość, jaką jest państwo polskie, to była jej misja edukacyjna. Ponadto była zaangażowana w tworzenie od podstaw Polskiego Radia. Halina Sosnowska czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań na gruncie uświadamiania obywatelskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta POLSKA HISTORIA historia Polski Armia Krajowa Powstanie Warszawskie Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa społeczeństwo Polski Czerwony Krzyż Polskie Państwo Podziemne

PR24 Nie żyje Maryna Miklaszewska. Magdalena Merta: profesjonalistka o fantastycznym poczuciu humoru

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że zmarła Maryna Miklaszewska - bohemistka, dziennikarka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej. Miała 75 lat. Na antenie Polskiego Radia 24 wspominała ją Magdalena Merta, z którą współpracowała przy naszej audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Polskie Radio 24 POLSKA

Wassermann: moją pierwszą myślą na wiadomość o śmierci taty było, że to nieodwracalne

- Przez wiele lat, od czasu pierwszej operacji w 1989 roku, żyłam w takim poczuciu, że wyrwaliśmy ojca z rąk śmierci. Jego stan był wtedy bardzo poważny. Ten lęk o jego zdrowie i życie został w nas, nie umieliśmy się go pozbyć. Ta walka do tej pory była jednak zawsze wygrana. W dniu katastrofy smoleńskiej pojawiła się myśl, że już nic i nikt nie cofnie tego faktu, że on nie żyje - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Wassermann, córka śp. Zbigniewa Wassermanna.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Magdalena Merta Małgorzata Wassermann Janusz Kochanowski Tomasz Merta Zbigniew Wassermann

PR24 "Niezwykłe ciepło i dobroć". Roman Dziewoński mierzy się z mitem Kaliny Jędrusik

W dzisiejszych czasach, kiedy sensacja goni sensację, i tylko tym się niektórzy żywią, [Kalina Jędrusik] byłaby wdzięcznym obiektem, natomiast kompletnie nie o to chodziło. Po prostu są osoby, które mają pewien rodzaj wdzięku, czaru, emanujący z nich. Potrafią także z tego skorzystać w słusznej sprawie. I na pewno taką osobą, postacią w środowisku, i nie tylko, była Kalina Jędrusik - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Dziewoński, dziennikarz i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta Roman Dziewoński Kalina Jędrusik KULTURA aktorstwo MUZYKA TEATR piosenka

"Łamała stereotypy i konwenanse". Dr Wodzińska o Lucynie Ćwierczakiewiczowej

- Była propagatorką zdrowego żywienia, ruchu, bardzo często pisała o higienie, o porządek i sama ten porządek utrzymywała - tłumaczyła historyk - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej o Lucynie Ćwierczakiewicz. - Czytając jej poradniki można się przekonać, że jej porady mają charakter rewolucyjny i można je zastosować także dzisiaj - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Boże Narodzenie kuchnia społeczeństwo kobieta

"Ślub z Zygmuntem Augustem podniósł znaczenie rodu". Małgorzata Żaryn o Barbarze Radziwiłłównie

Ród Radziwiłłów był wówczas, jakbyśmy to powiedzieli dzisiaj, na dorobku. I fakt, że Barbara poślubiła Zygmunta Augusta, niewątpliwie ten ród podniósł w sensie znaczenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, odnosząc się do ślubu Barbary Radziwiłłówny z królem Polski Zygmuntem II Augustem
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta Barbara Radziwiłłówna HISTORIA historia Polski