more_horiz
PR24 Portal
Section05

Maja Kluczyńska

"Istotą tego wydarzenia jest stworzenie miejsca do spotkań". Marcin Nowak o festiwalu "Pod wspólnym niebem"

Pokazem "Atlantydy" (ukraiński kandydat do Oscara) w reż. Walentyna Wasjanowicza, Centrum Myśli Jana Pawła II zainaugurowało przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem". W każdą środę tego lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 widzowie mogą oglądać filmy z krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. I to właśnie o tym wydarzeniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Nowak (Centrum Myśli Jana Pawła II). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM Maja Kluczyńska

PR24 Hanna Pałuba o 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera

W dniach 27.08 - 04.09 odbywać się będzie w Warszawie 19. Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. W tym roku festiwal będzie wyjątkowy, bo naznaczony trwającą na Ukrainie wywołaną przez Rosjan wojną. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Hanna Pałuba organizatorka festiwalu z Fundacji Shalom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa kultura żydowska

"Wspólnym mianownikiem tych dzieł jest sfera sensualna". Haber o wystawie "Wenus. Schulz/Cranach"

- Lucas Cranach Starszy i Bruno Schulz to dwóch artystów, których dzieli właściwie wszystko: pochodzenie, religia, ale przede wszystkim czas (...). Jednak w tej wystawie próbujemy znaleźć ich wspólny mianownik, który mimo upływu czasu jest szalenie intrygujący - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber (autorka wystawy, historyk sztuki). 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska Polskie Radio 24 POLSKA wystawa SZTUKA

Dziedzictwo przyłączenia Śląska do Polski - setna rocznica

- W tym roku po raz pierwszy obchodzimy święto - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Zostało ono ustanowione właśnie po to, żeby się przebić do ogólnopolskiej świadomości z wielkim dziedzictwem i ważną historią tych powstań - drogi Ślązaków, by Śląsk do macierzy, do Polski przywrócić - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura Programu "Niepodległa"). 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska Śląsk Niepodległa historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA

"Wschód Kultury 2022". Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackie

W Lublinie rusza kolejna odsłona festiwalu "Wschód Kultury 2022". - Staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu. Oprócz muzyki w programie również wystawy oraz spotkania literackie.                
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Partnerstwo Wschodnie Rzeszów Lublin Białystok Maja Kluczyńska

100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Wojciech Kirejczyk: odzyskanie niepodległości przez Polskę to był wieloletni proces

20 czerwca po raz pierwszy w historii obchodzony był Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników. O wydarzeniach związanych z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski mówili w Polskim Radiu 24 Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego, i Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  religia Polskie Radio 24 historia Polski POLSKA Maja Kluczyńska Śląsk Górny odzyskanie niepodległości