more_horiz
PR24 Portal
Section05

Majdanek

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Majdanek Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi nazizm III Rzesza Holokaust

Czy miłość jest możliwa w piekle obozu koncentracyjnego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że piekło obozu koncentracyjnego to przestrzeń, w której nie ma miejsca na miłość. A jednak. Miłość w strasznych warunkach istniała, rozkwitała, a przede wszystkim dawała siłę, by przetrwać. I o tym opowiada Sylwia Winnik w reporterskiej książce pt. "Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka"
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk książki Majdanek

Bronisław Onufry Kopczyński, kompozytor, dyrygent, poeta, przyjaciel Baczyńskiego

5 kwietnia 1943 roku Bronisław Onufry Kopczyński zmarł w niemieckim obozie na Majdanku, gdzie trafił po aresztowaniu przez Gestapo. W okresie II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Konfederacja Narodu (w 1942 scalonej z ZWZ-AK), w której kierował pionem kulturowym. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa nazizm Niemcy Majdanek niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

75. rocznica likwidacji obozu na Majdanku. "Pamiętamy o ofiarach, ale też o sprawcach"

- Polska w sposób właściwy i troskliwy dba o miejsca kaźni i eksterminacji pozostawione przez niemieckich oprawców. Jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w muzeum na Majdanku. - Pamiętamy też o ofiarach tych miejsc, pamiętamy też o sprawcach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Majdanek

ZDF musi przeprosić. "To sygnał dla mediów na całym świecie"

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić byłego więźnia obozu Auschwitz za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił kwietniowy wyrok sądu pierwszej instancji i stwierdził, że 95-letniemu Karolowi Tenderze należą się przeprosiny. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Bartosz Dudek, szef polskiej sekcji Deutsche Welle.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Majdanek Auschwitz sądownictwo Kraków ZDF