more_horiz
PR24 Portal
Section05

malarstwo

Malarz erudyta. Herman Han, kunszt alegorii cnót i przywar

Dzieło i życie jednego z ciekawszych malarzy gdańskiego baroku zostało przywołane z okazji Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, "Zmienność fortuny. Alegorie Hermana Hana". Styl twórczy, obrazy o tematyce świeckiej i sakralnej oraz wyrafinowana symbolika pokazują autora nie tylko jako artystę, ale również filozofa o zainteresowaniach teologicznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska Zamek Królewski wystawa malarstwo

PR24 "Rozmowa kulturalna". Martyna Kliszewska o wyzwaniach roli Fridy Kahlo

W poniedziałek przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji, w niedzielę gościem Polskiego Radia 24 była Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, zafascynowana twórczością Fridy Kahlo. - Jej twórczością zachwyciłam się już w liceum plastycznym, jednak, by zagrać tę tragiczną postać, trzeba nabrać doświadczenia życiowego - mówiła aktorka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR malarstwo aktorzy aktorstwo

Obraz Matki Bożej Łaskawej patronuje Warszawie od lat

372 lata temu, 24 marca 1651 roku, podczas piątkowej uroczystej mszy świętej, odbyła się instalacja i koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej na Patronkę Warszawy. Obraz znajduje się obecnie w dawnym kościele klasztornym jezuitów Narodzenia NMP i św. Ignacego Loyoli w Warszawie. Dzisiaj jest to Stare Miasto i ulica Świętojańska 10.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia Warszawa malarstwo Biblia Piotr Skarga Kościół katolicki

"Crème de la crème". Obrazy m.in. Canaletta i Bacciarellego na Zamku Królewskim w Warszawie

Obrazy Bernarda Bellotta (Canaletta) czy innego królewskiego malarza - Marcella Bacciarellego to tylko część eksponatów, które zwiedzający od kilku dni mogą oglądać w ramach wystawy "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022". I właśnie obrazom przyjrzeliśmy się w ramach audycji "Skarby kultury polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski Warszawa malarstwo Stanisław August Poniatowski

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska grafika malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24