more_horiz
PR24 Portal
Section05

Małgorzata Raducha

Leśniczówka Pranie. Azyl Gałczyńskiego po zakazie druku

- Gałczyński do leśniczego Stanisława Popowskiego przyjechał jako gość. Wynajmował od niego pokój po tym paskudnym zakazie, który otrzymał w 1950 r. na zjeździe literatów w Warszawie - tak o okolicznościach, w których Konstanty Ildefons Gałczyński trafił do słynnej Leśniczówki Pranie, opowiada Tadeusz Bączyński. Dom leśniczego stał się dla poety bezpieczną przystanią na kilka lat.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Konstanty Ildefons Gałczyński poezja Mazury

Costner, Gibson, Murphy. "Lato z Radiem" przyjrzało się sławnym ojcom

"Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje, a miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje", brzmią słowa jednej z piosenek. Jak mówi Małgorzata Raducha - choć aż tak licznego potomstwa nie mają największe światowe gwiazdy, to jednak niektóre z nich mogą poszczycić się sporą gromadką. "Lato z Radiem" przyjrzało się najsławniejszym ojcom. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Małgorzata Raducha Dzień Ojca

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.
Zobacz więcej na temat:  literatura Henryk Sienkiewicz Małgorzata Raducha czytelnictwo książki książki dla dzieci

Jerzy Filar: bossa nova powstała z tęsknoty jazzu do samby

Współpracował z Jackiem Cyganem, Wałami Jagiellońskimi, Januszem Rewińskim i… Hanką Bielicką. Skomponował wiele piosenek, które zapisały się już w historii polskiej muzyki. Jerzy Filar niedawno skończył 70-lat, ale nie zwalnia tempa i wciąż tworzy. - Tydzień temu powstała piosenka. Rafał Piechota przysłał mi tekst. No i męczyłem się, ale chyba wyszło nieźle - mówi o utworze "Porcelanowa bossa nova".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha kompozytor polska piosenka muzyka rozrywkowa

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski film polski kabaret Małgorzata Raducha

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski Kresy historia Polski Małgorzata Raducha

"Tam, gdzie się śpiewa, są dobrzy ludzie". Sława Przybylska wspomina młodość na Podlasiu

Na estradzie jest już od ponad sześciu dekad, ale nie lubi być nazywana "damą polskiej piosenki". Wciąż czuje się dziewczyną z Międzyrzeca Podlaskiego. - Śpiewam piosenki, które głównie mają dobry tekst - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sława Przybylska. Dlaczego na jej koncerty przychodzą głównie… młodzi chłopcy?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Raducha Sława Przybylska

Zofia Kossak-Szczucka. Wybitna pisarka pomagająca Żydom

Zofia Kossak-Szczucka, polska powieściopisarka i publicystka, uczestniczka Powstania Warszawskiego odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" zmarła 55. lat temu, 9 kwietnia. Pochodziła z artystycznej rodziny Kossaków. Była wnuczką Juliusza, bratanicą Wojciecha i siostrą stryjeczną Heleny Samozwaniec oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Zofia Kossak II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

"Ufunduj wielkanocny koszyczek" - świąteczna pomoc dla samotnych seniorów

Według danych statystycznych, jedna trzecia osób po 80 roku życia doświadcza samotności i izolacji, a jedna piąta z nich nie wychodzi z domu. Zmagającym się z tymi problemami seniorom pomagają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które po raz kolejny organizuje akcję "Ufunduj wielkanocny koszyczek". Wolontariusze chcą poprzez swoje działania podarować samotnym nadzieję i obecność.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Wielkanoc senior Małgorzata Raducha pomoc wolontariat