more_horiz
PR24 Portal
Section05

Marcin Perfuński

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną w przedszkolach?

Emocje stanowią ważny element życia każdego z nas. Towarzyszą nam od narodzin, a pochylenie się nad nimi jest szczególnie istotne, gdy kształtują się wraz z człowiekiem. Związany z Instytutem Rozwoju Emocji program "Land of emotions" jest wprowadzany na etapie przedszkolnym w wielu różnych placówkach. Program uwzględnia dzieci, kadrę i rodziców.  
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak radio dla dzieci Marcin Perfuński emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Jak dbać o podmiotowość dziecka w cyfrowym świecie? 

Mówiąc o dzieciach i nowych technologiach, najczęściej myślimy o limitach korzystania z internetu, zagrożeniach cyfrowych czy wieku, od jakiego dziecko może korzystać ze smartfona. Problem widzimy więc jako zjawisko, którym trzeba zarządzać odgórnie i zapominamy przy tym, że ostatecznie mamy do czynienia z człowiekiem. I choć wciąż jeszcze małym i kształtującym się, posiadającym już prawa, wolną wolę, własne emocje i autonomiczne przemyślenia. I to on będzie niósł konsekwencje naszych decyzji. 
Zobacz więcej na temat:  smartfony internet dane osobowe bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica dziecko dzieci radio dla rodziców Marcin Perfuński

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+

Rówieśnicza pomoc edukacyjna – jak działa?

Oprócz przedmiotów znanych z systemowej szkoły, w nieszkole są lekcje nietypowe, jak chociażby lekcja niewychowawcza, podczas której uczniowie mają realny wpływ na życie nieszkoły; łacina, astronomia, spotkania dotyczące tego, jak zostać influencerem oraz jak radzić sobie z dużą ilością nauki i stresu przed egzaminami. Grafik ogłaszany jest co tydzień i zmienia się w zależności od potrzeb. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców Marcin Perfuński

Jak przygotować dziecko do życia w sieci?

Ponad połowa dorosłych Polaków deklaruje, że uważa, iż spędza za dużo czasu przed ekranem. Korzystanie z internetu działa na układ nagrody. Kontrolowanie przebywania w świecie cyfrowym wymaga zrozumienia, że dzieje się to w naszym mózgu. Aby powstrzymywać odruchy mózgu, który w sposób naturalny kieruje naszą uwagę w stronę źródła przyjemności, trzeba pracować nad mechanizmami samokontroli. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo w sieci smartfony psychologia dziecięca Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński autyzm zaburzenia rozwoju dziecko rodzicielstwo

Jak rozwijać w dzieciach kompetencje przyszłości. Gdzie szukać możliwości?

Jakiś czas temu Centrum Nauki Kopernik zapytało uczniów ostatnich klas podstawówek, jakie lekcje w programie szkolnym byłyby ich zdaniem najcenniejsze. Okazało się, że te dotyczące przyszłego życia - czyli świata, który nadejdzie dopiero wtedy, gdy sami będą wchodzić w dorosłość. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka kompetencje zdolności kompetencje przyszłości Marcin Perfuński

Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach 

Drobne sprzeczki między rówieśnikami są wpisane w życie szkoły. Zazwyczaj są jednorazowe, a dzieci szybko się godzą i wracają do wspólnego spędzania czasu. Jeśli jednak jakiś problem nie ustępuje, a niewinne dokuczanie przybiera postać przemocy, trzeba interweniować. Z tym, jak zrobić to skutecznie, borykają się placówki na całym świecie. Z pomocą może przyjść technologia.  
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie dziecko Strefa Rodzica emocje szkoła radio dla rodziców Marcin Perfuński

"Rozmowa zaczyna się od słuchania". Jak nawiązać dobre relacje z dzieckiem?

- To jest spotkanie wszechświatów, a każdy jest trochę inny. Zazębiają się w niektórych miejscach, ale tak naprawdę są bezwładnymi obiektami w kosmosie. Czasami spotykają się, czasem nie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rozmowie rodzica z dzieckiem Marcin Perfuński z Polskiego Radia Dzieciom. Jak zatem nawiązać dobry kontakt ze swoimi pociechami?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek rodzice wychowanie Marcin Perfuński

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci dieta zdrowie i dieta zdrowie dziecka Marcin Perfuński

Dzieci w sieci. Jak uczyć bezpiecznego korzystania z internetu?

Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie? Temat obecności dzieci w sieci powraca co chwilę, ale najczęściej rozmawiają o nim dorośli. W kontekście bezpieczeństwa z ust ekspertów padają wówczas trudne pojęcia: cyberprzemoc, seksting, fomo czy child grooming. Wiecie, co się pod nimi kryje? Pewnie wielu z nas miałoby problem z podaniem ich definicji, a co dopiero dzieci. Tymczasem to jedne z wielu niebezpieczeństw, czyhających na nie w cyfrowym świecie, o których powinny one wiedzieć, żeby nie stać się ich ofiarami.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo w sieci internet dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci smartfon Marcin Perfuński

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca psychologia Marcin Perfuński

Jak wybierać wartościowe prezenty dla najbliższych? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Każdy z nas ma zapewne swoją strategię dotyczącą prezentów, zwłaszcza świątecznych. Niektórzy podchodzą do tematu w dłuższej perspektywie czasowej i już kilka miesięcy wcześniej analizują rynek, czytają recenzje i konsultują decyzje, inni podążają za modą, korzystają z promocji albo gotowych pakietów prezentowych i ogarniają wszystkie podczas jednej wizyty w hipermarkecie, a jeszcze inni zamawiają prezenty na ostatnią chwilę, biorąc to, co dostępne, byleby nie przyjść na wigilijną kolację bez niczego. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie prezenty Strefa Rodzica radio dla rodziców Marcin Perfuński