more_horiz
PR24 Portal
Section05

Marcin Przydacz

Polska złoży skargę w sprawie KPO do TSUE? Wiceszef MSZ wyjaśnia

Jak podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz, "na tym etapie staramy się przede wszystkim pozyskać pieniądze, ale jeśli okaże się to niemożliwe, będziemy występować do TSUE, aby zmusić KE do przestrzegania prawa". - Nie wykluczamy też porzucenia w ogóle współpracy w ramach Krajowego Planu Odbudowy - przyznał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Marcin Przydacz polityka Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowy Plan Odbudowy

Weszły w życie ograniczenia wizowe dla Rosjan. Wiceszef MSZ tłumaczy, czemu są "absolutnie zasadne"

- Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje, ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen, są absolutnie zasadne - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 wizy

Kontrofensywa Ukrainy. Wiceszef MSZ: byłbym daleki od hurraoptymizmu, musimy kontynuować wsparcie

- Ukraińcy przeprowadzili brawurową i skuteczną kontrofensywę, ale Rosja to wciąż ogromne zagrożenie - uważa wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Na antenie RMF FM podkreślił, że "byłby daleki od hurraoptymizmu". - Jako wspólnota euroatlantycka musimy utrzymać jedność i kontynuować wsparcie dla Ukrainy - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina Rosja wojna 2022

Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ nota w sprawie będzie przekazana w ciągu kilku tygodni

Zgodnie z poleceniem premiera MSZ przygotowuje notę ws. reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak zaznaczył, pracują nad tym rządowi eksperci, prawnicy, a także dyplomaci z Departamentu Polityki Europejskiej. - Przekazanie noty stronie niemieckiej to perspektywa kilku tygodni - dodał Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Marcin Przydacz

Nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji. Wiceszef MSZ wyjaśnia, kiedy będzie gotowa

-  Zgodnie z poleceniem Mateusza Morawieckiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje tę notę. Pracują nad tym nasi eksperci, prawnicy, jak i dyplomaci z departamentu polityki europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Marcin Przydacz POLSKA Niemcy II wojna światowa polityka MSZ reparacje wojenne

Polskiej szkole na Litwie grozi likwidacja? Marcin Przydacz: sprawa zostanie rozwiązana

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że polska dyplomacja będzie rozmawiała ze stroną litewską na temat zamknięcia polskiej szkoły średniej na Litwie. Na antenie Programu 3. Polskiego Radia wiceszef MSZ zapewnił, że sprawa zostanie rozwiązana w porozumieniu z litewskim rządem i tamtejszą polską społecznością.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz MSZ Marcin Przydacz Polacy za granicą szkoła edukacja relacje polsko-litewskie

Raport o stratach wojennych Polski. Przydacz: prawda nie może być zamglona

– Mijają kolejne lata, kolejne pokolenia i myślę, że teraz sytuacja na Ukrainie – przypomnienie, że bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, że agresor powinien zostać nazwany agresorem, a straty stratami – to odpowiedni moment, by taką tematykę podnieść – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o polski raport nt. strat wojennych. – Nie możemy pozwolić na to, by ta prawda została zamglona, a kat z ofiarą wymieszany pomiędzy ideologicznymi dyskusjami – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reparacje wojenne MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz Beata Michniewicz II wojna światowa relacje polsko-niemieckie historia Polski Bez Przedawnienia

Polska wciąż czeka na środki z KPO. Wiceszef MSZ: szanse na otrzymanie funduszy oceniam na bardzo duże

- Myślę, że szanse na otrzymanie przez Polskę środków z unijnego Funduszu Odbudowy są cały czas bardzo duże - kilkadziesiąt procent - ale wszystko będzie zależało od Komisji Europejskiej, nie widzę tutaj konieczności działania po naszej stronie - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz polityka Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Marcin Przydacz: odchodzenie od zasady jednomyślności w UE to niebezpieczny trend

Odchodzenie od zasady jednomyślności w UE to niebezpieczny trend. Nie możemy pozwolić, aby najwięksi poprzez opanowane przez siebie instytucje decydowali w całości o przyszłości Europy, bo zagraża to samemu projektowi europejskiemu - powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska reforma sądownictwa Krajowy Program Odbudowy Krajowy Plan Odbudowy

Skandaliczny raport Amnesty International. Wiceszef MSZ: prawdopodobne silne wpływy rosyjskie

Raport Amnesty International pokazuje to, że stopień oderwania od rzeczywistości jest dość daleko idący, ale także i stopień zideologizowania i niestety także i wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne - ocenił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Amnesty International raport Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie

Burza po raporcie Amnesty International. Wiceszef MSZ: wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne

- Wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne, bo w inny sposób tego się wytłumaczyć nie da. Widząc co, się dzieje na Ukrainie. Widząc te mordy ze strony wojsk rosyjskich, które obserwowaliśmy w Irpieniu, w Buczy - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Amnesty International raport Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT