more_horiz
PR24 Portal
Section05

Marcin Warchoł

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy "antylichwiarskiej". Nowelizacja trafi do podpisu prezydenta

Sejm odrzucił w piątek sześć poprawek do ustawy "antylichwiarskiej" zgłoszonych przez Senat. Zmiany zakładają m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek, obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich i nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Marcin Warchoł finanse Ministerstwo Sprawiedliwości kredyt ekonomia ustawa polityka

W Sejmie nowelizacja Prawa o notariacie. Chodzi o dokonywanie wpisów w księgach wieczystych

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa o notariacie. Zakłada on, że notariusze otrzymają prawo dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych. Rozwiązanie to ma radykalnie skrócić oczekiwanie na wpis. Mówił o tym - uzasadniając projekt - wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Warchoł Sejm prawo Ministerstwo Sprawiedliwości polityka

Nowelizacja prawa bankowego. Warchoł: chcemy przywrócić elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców

W tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Prawa bankowego. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiada, że będzie przekonywał posłów do objęcia regulacjami także kredytów, zaciągniętych przed nowelizacją ustawy, "w rozsądnym przedinflacyjnym zakresie".
Zobacz więcej na temat:  finanse osobiste kredyt GOSPODARKA POLSKA Marcin Warchoł

"Polska ma być rynkiem zbytu i źródłem taniej siły roboczej". Marcin Warchoł o działaniach UE

- Unia najchętniej widziałaby Polaków w roli zbieraczy szparagów, a Polskę – jako uzależnionego od niej odbiorcy łaskawie przyznawanych unijnych funduszy, a nie liczącego się producenta i silnego ekonomicznie kraju – ocenia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa ŚWIAT POLSKA Marcin Warchoł Polska w Unii Europejskiej

Resort sprawiedliwości chce przyspieszyć prace nad ustawą antylichwiarską. To efekt "boomu" na pożyczki

Ustawa antylichwiarska czeka na ostateczne rozpatrzenie w Sejmie. Resort sprawiedliwości chce przyspieszyć nad nią pracę, gdyż po "chwilówki" z firm pożyczkowych zaczynają sięgać coraz częściej kredytobiorcy hipoteczni. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt gotówkowy pożyczka Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości mieszkanie rata kredytu parabanki

Czy będą zmiany w Kodeksie karnym? Warchoł: pobłażliwość wobec przestępców tylko ich rozzuchwala

Sejmowa komisja zarekomendowała siedem poprawek PiS do obszernej zmiany Kodeksu karnego;  najważniejsza precyzuje kwestie przepadku pojazdów. - Pobłażliwość wobec przestępców tylko ich rozzuchwala - argumentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Z kolei KO zawnioskowała o odrzucenie projektu całej reformy. Nie jest wykluczone że Sejm będzie głosował nad nowelizacją w czwartek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł Sejm prawo przestępczość

Rząd zajmie się przepisami dotyczącymi wpisów do ksiąg wieczystych? Warchoł: rząd może to zrobić już w maju

Projekt, którego efektem ma być skrócenie czasu oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej trafił do wykazu prac rządu. Jak wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przepisy te mają ulżyć kredytobiorcom i powinny trafić na posiedzenie rządu w ciągu miesiąca. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości Marcin Warchoł POLSKA deweloper budownictwo mieszkanie mieszkanie dla młodych

Solidarna Polska chce zaostrzyć przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych. "Obecne prawo niedoskonałe"

Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu karnego. Ma on zagwarantować wiernym różnych kościół większą ochronę prawną. Nowelizacja jest odpowiedzią na przypadki ataków na miejsca kultu religijnego i agresji wobec chrześcijan. - Jest spowodowana wzrostem przestępstw popełnianych przeciwko wolności religijnej - mówił dziś w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 
Zobacz więcej na temat:  Solidarna Polska Zbigniew Ziobro Marcin Warchoł kodeks karny Sejm religia

"Skandaliczna i oburzająca". Wiceszef MS o rezolucji Parlamentu Europejskiego

Wiceszef MS Marcin Warchoł ocenił jako skandaliczne i oburzające przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji wzywającej do uruchomienia mechanizmu warunkowości. - Stosowanie tego typu szantażu finansowego jest nikczemnością - skomentował.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Europa Bruksela Unia Europejska Marcin Warchoł polityka Polska w Unii Europejskiej POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości

Prezydent proponuje zmiany w SN. Warchoł: to kompromis, który został przez UE odrzucony i podeptany

Prezydent przedstawił projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, jest to ten sam kierunek, "który został wyznaczony jego wcześniejszymi projektami, obecnie obowiązującymi, czyli w kierunku kompromisu". "Ale kompromis został przez organy UE odrzucony i podeptany" - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Marcin Warchoł sądownictwo Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda

Sejm rozpoczął prace nad projektem przepisów antylichwiarskich. Zobacz najważniejsze założenia ustawy

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Celem przepisów, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest kompleksowe uregulowanie tego obszaru zarówno na płaszczyźnie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne. Głównym zadaniem ustawy jest wyeliminowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł Sejm ustawa pożyczka polityka GOSPODARKA

"Badania trwają i nie są przez nikogo blokowane". Szef MZ odpowiada na pytania ws. amantadyny

Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział na list wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła ws. przyspieszenia prac nad wprowadzeniem amantadyny do leczenia COVID-19. "Opacznie pan zrozumiał wyniki badań nad amantadyną i niewłaściwie cytuje. Krajowe badania trwają i nie są blokowane. Na dziś nie ma odpowiedzi, co do ewentualnej skuteczności tego leku" – napisał minister.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 leki Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski Marcin Warchoł

"Cyniczna zagrywka". Ziobro o zapowiedziach Tuska ws. kontroli wyborów

Szef MS Zbigniew Ziobro nazwał "cyniczną zagrywką" słowa Donalda Tuska dotyczące podjęcia działań w sprawie zapewnienia uczciwości przyszłych wyborów parlamentarnych. Dodał, że lider PO "usiłuje szukać księżycowych wyjaśnień dla porażek politycznych swojego obozu politycznego w ostatnich latach w Polsce". Z kolei Marcin Warchoł stwierdził, że w czasach rządów PO "działy się cuda nad urną". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Donald Tusk Marcin Warchoł Platforma Obywatelska polityka

Co z amantadyną jako lekiem na COVID-19? Wiceminister pisze, MZ odpowiada

- Badania nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19 - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Polityk skomentował w ten sposób list wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Warchoła do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w którym Warchoł pisał o "zablokowaniu" i "obstrukcji" prac nad amantadyną jako lekiem na COVID-19. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 służba zdrowia leki społeczeństwo Marcin Warchoł Adam Niedzielski Koronawirus w Polsce